| troleibuz a întrebat:

Trebuie sa tin un regim fara condimente, alcool, dulciuri. Problema e ca ieri a fost prima zi si tot ce am mancat, n-a avut niciun gust, asa ca am mancat cu sila si acum ma simt rau. Cine a tinut regimuri din astea: 1) te obisnuiesti sa nu simti gust sau o sa imi fie vesnic sila? imi vine deja sa renunt.
2) ce mancaruri au gust si fara condimente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar tu ce ai mancat?

Fiindca sunt multe mancaruri care sunt gustoase fara condimente, doar cu sare si ierburi, in loc de condimente, care sa le dea gust.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu urmezi sfatul medicului, nu renunta la sare, piper, ardei iute, mustar, hrean, ceapa, usturoi, etc., ca asa vrei tu sau vrea un terapeut alternativ care e de fapt bolnav mintal.

| carevaescu a răspuns:

Da-ne mai multe detalii despre regimul tau zi de ce vrei sa-l urmezi.

| Dandinelle a răspuns:

Eu nu mananc dulciuri, nici nu beau alcool, dar la condimente la ce te referi? Eu folosesc produse naturale, adica: cimbru, leustean uscat etc, nu delikat si alte prostii de mixuri. Daca nu ai voie cu sare din cauza unui regim specific atunci da, e cam greu sa simti mancarea prea mult, dar daca poti adauga un praf de sare si faci mancare cu zarzavaturi proaspete, iese mancarea buna.

| neprihanitul a răspuns:

In urma cu 8 ani am avut o serie de probleme gastro-intestinale datorita stilului de viata prost si alimentatiei deficitare si nesanatoase (fast food, alcool, tigari, cafele multe, bauturi acidulate, mancare putina sau deloc iar cand mancam o faceam in graba sau inlocuiam mancarea cu biscuiti, sticksuri sau covrigei). Toate astea au dus la o serie de probleme care au necesitat diverse investigatii de specialitate (colonoscopie, endoscopie, biopsii din diverse parti ale stomacului, duodenului) si bineinteles tratament si regim alimentar. Regimul alimentar pe care l-am tinut 10 luni (fara tigari, alcool, alimente prajite, bauturi acidulate, mancaruri picante, grasimi). Am renuntat in felul asta la stilul de viata nesanatos si am inceput sa ma simt mai bine ca oricand.
Iti recomand supele, legume la cuptor sau fierte, poti sa folosesti sare, piper cu masura sau alte ierburi pentru a da gust preparatelor (cimbru, busuioc, oregano, rozmarin, frunze de dafin). Toate astea, folosite in mod responsabil pot ajuta in cazul digestiei si a problemelor gastro-intestinale.
Deci conlcuzia este ca se poate trai foarte usor cu un regim alimentar sanatos.