| 4evergentleman a întrebat:

Tremurul esențial se încadrează ca handicap? Cine are are ceva? Cum se manifesta? Dar Parkinson-ul de la ce vârstă poate apărea? Care tip de tremur debuteaza din copilărie prin tremurul mâinilor și progresiv cu timpul și picioarele în anumite pozitizii gen un picior îl ridici unul nu și îți tremură picioarele,sau trenuri mai rău în condiții de stres,anxietate? Mă întreb care o fi intre tremur psihogen,cerebelos sau esențial,că Parkinson nu cred că se manifesta așa și de la o vârstă așa de frageda, de mic copil!
Am problema asta de când sunt mic și acum sa agravat mai ales că am anxietate sociala, agorafobie tremurul se amplifică într-un mod exagerat când am crizele alea de anxietate,agorafobie in public!
Acum vad că mâinile nu prea îmi tremură dar când mă gândesc doar o secundă la ceva negativ /stres sau frici incep sa tremur! Oricum e ceva cronic că de mic îmi tremurau mâinile!

Și dacă de exemplu sunt cu o fata și un băiat și cu băiatul ăla sunt in competiție sau vrea sa para mai superior că nu are problema asta cu tremurul și îi spune fetei " eu nu tremur,nu am probleme de astea" făcând aluzie la mime și încercând să mă pună într-o lumină nefavorabilă ce as putea spune gen o replică inteligenta sa fie in avantajul meu? Și ar fi potrivit lui sa ii spun daca el îi spune fetei că nu tremură că el e ok sau sau ii spun ei? Ce as putea sa ii spun sa ii închid gura? Sau daca cineva spune că eu nu sunt sănatos unei fete din invidie sau frustrare știind că am probleme lui de altfel ce i-aș putea spune să îi dau rect/thug life?

Sunt sigur că în momente de concurenta din frustrate adversarii îmi vor căuta defecte că sa mă discrediteze cunosc mentalitatea românilor și a țiganilor și de aceea nici nu îmi plac aceste nații că știu ce le bate pielea multora,nu sunt toți așa de idioți dar sunt un număr mult mai mare de tâmpiți decât de oameni educați cu bun simt! Nici nu știu uneori cum sa o scot cu ura asta dar așa de prosti sunt unii romani și ogramada de țigani că daca te vad că tremuri pe strada te numesc handicapat,se gândesc la Parkinson dar ei nu realizează că e de fapt cauzat acel tremur de anxietate sociala și sunt atâția analfabeți/analfabete și cu studii superioare asta e grav,superficialism și prostie ca a noastră nu știu dacă le deține altcineva dar e denigrant să numești pe cineva handicapat care tremură de la anxietate in public când de fapt e o anxietate cu care multa lume se confruntă numai că e mai avansata! Sunt sigur că multă lume văzând că tremur m-au numit așa,și gen și dacă o să scap tot cu impresia aia vor rămâne că prima impresie contează! E adevărat că îmi tremurau mâinile și la lucru dar era tot de la emoții,anxietate,dar sa faci așa ușor pe cineva așa fără să cunoști situația și să barfesti,denigrezi mi se pare o prostie ce întrece orice imaginație! Gata acum un om daca tremură e handicapat nu poate tremura de la anxietate sau atac de panica că e și catalogat! De ce românii sunt așa de inculți,analfabeți,superficiali și judeca fara să cunoască situația? Oare exista oameni mai prosti decât noi in Europa? De țigani nu mai zic că barum ăștia majoritatea sunt inculți și analfabeți cu mici excepții, ăștia barum nu au primit educație dar romanul are educație și tot prost e!

Eu m-am expus când aveam probleme grave cu anxietatea tremuram rau dar tot am ieșit, m-am expus și drăcia asta de anxietate mi-a pătat imaginea în societate,anxietatea asta m-a făcut efectiv de cacao datorita simptomelor fizice! Dar nu înțeleg de ce numești pe cineva așa,îl consideri așa fără să te gândești ca omul poate avea anxietate sociala sau atacuri de panica direct e handicapat! Asta e concluzia! Eu daca as vedea pe cineva așa m-aș gândi analiza că poate avea și alte probleme că nu e așa cum spun alții să denigrez dar romanul e limitat în gândire atâta poate! De la prostia românilor și a țiganilor m-am și izolat,de la oameni cu câteva clase nu am pretenții dar sunt unii/unele cu faculta terminata și sunt prosti/proaste de put, nu pot sa înțeleg cum au luat bacalaureatul! Și nu zic doar de cazul meu că mulți nu îmi înțeleg tremurul dar multi/multe cu studii superioare nici tabla înmulțirii nu o știe sau ecuații foarte simple dar se dau omniscienti, nu au pic de cultura generala dar judeca și bârfesc toată ziua!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| melanya a răspuns:

Încearcă să iei legătura pe internet cu persoane care au și ele agorafobie și anxietate sociala. Vei vedea că mai sunt persoane în aceeași situație ca tine.

| melanya a răspuns:

Continuă să ieși în oraș, dar evită aglomerația, mergi pentru început într-un parc pustiu dimineața (de exemplu), sau la o biserică, la o mănăstire, într-un loc liniștit, unde sunt puțini oameni.

| melanya a răspuns:

Încearcă să eviți persoanele care te-au vorbit de rău și te-au bârfit.