| SunshineSunrise a întrebat:

Trigliceridele mi-au iesit 150 la analize. Iar ASLO mi-a crescut la 400 de la 200. E de bine sau de rau? Beau alcool (vodka) doar de 2 ori pe saptamana si nici atunci si țigări fumez aproape mereu. Droguri, (pastile de ecstasy) nu am mai consumat de 4 luni dar timp de 1 luna am consumat aproape in fiecare zi. Credeti ca ele sunt cele care m-au afectat? Ca le-am consumat potrivit nu des. Ce sunt alea trigliceride si aslo? Ce mi-am afectat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care este nivelul normal al trigliceridelor
· Nivelul normal al trigliceridelor: mai mic de 150
· Nivelul trigliceridelor la limita: 150 -199
ASLO – definiție completă:

La toți pacienții infectați cu orice tip de streptococ ( A, B, C, D) apare în organism o reacție de apărare imună, prin secreție de anticorpi specifici față de antigenul microbian, numit streptolizina O. Acești anticorpi specifici se numesc anticorpi antistreptolizina O și depistarea lor se face prin analiza de laborator numită ASLO.
Titrul ASLO începe să crească la 1 săptămână de la debutul infecției cu streptococ și atinge un maxim în săptămânile 2-4 de evoluție, funcție de reactivitatea persoanei. La noi, în medicina românească, un ASLO cu valori între 150-400UI/ml este considerat normal.
Astfel, ai un ASLO normal, dar la limită. din faptul că a crescut, resultă că starea ta de sănătate e bună, dar wera mai bună înainte.
Alcool, vodcă, fumat droguri, oricât de puțin afectează starea de sănătate și o deteriorează. Dacă poți renunța la ele, sau măcar să le reduci la minim posibil îți faci ție un bine. Dacă nu, te omori lent, cu mâna ta. Oricum vei muri, nimeni nu scapă, dar dacă nu ție totuna că vei trăi până la 50 sau până la 90 de ani, alege.