| Anonim97695333thf a întrebat:

Tumora pe creier se moștenește?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o tumoare nu se mosteneste, dar corpul copilului are predispozitie spre tumori.

| Donsavas a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar predispoziția de a o dezvolta este posibil să se moștenească.

| iChristiaN47 a răspuns:

Tumora în sine nu se poate moşteni, însă cu ajutorul geneticii, în funcţie de cromozom şi de multe ale elemente patologice, biologice genetice. Majoritatea provin din ramura ereditării.

Poţi moşteni așa numitele popular celule canceroase pe care ţoţi la avem, însă acestea diferă de la persoană la persoană, pot fi testate prin valori ale markerilor tumorali pentru a vedea valorile si activitatea acestora în organism.