| jusify a întrebat:

Tusesc de un an si ceva noaptea cand dorm se aude un suierat din piept, am luat de tuse Erdomed am facut analize pentru plamani, nu mi-a gasit nimic decat o pneumonie veche...De ce tusesc de atata timp? Din mai incepe starea de alergie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Tusea cronica poate fi un semn al unei bronsite cronice, daca tusea a fost la inceput neproductiva(seaca) iar apoi a devenit productiva poate fi un semn de astm bronsic.
Mai sunt si alte variante mai rele: TBC, pneumonia indicata, carcinom pulmonar.
Ideea este ca daca nu primesti destule informatii cu privire la starea ta de sanatate schimba medicul sau clinica si trateaza tusea cu seriozitate.
Ar mai fi ceva, daca faci tratament cu IEC -adica enalapril, ramipril, perindopril- medicamnete antihipertensive- ele pot da ca reactie adversa tusea seaca, obstructie nazala, eruptii cutanate.
Chiar si banala aspirina poate induce astm indus de aspirina-astm aspirinic mai ales la persoanele predispuse.
Deci acorda mai multa atentie, daca nu primesti informatiile necesare, schimba.
erdomed- contine erdosteina- el te va ajuta doar in cazul tusei productive, fluidifica secretiile bronsice. Spor si ai grija!

5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Investigatiile pe care ar trebui sa le faci sunt: radiografie pulmonara, spirometrie, bronhoscopie si examen bacteriologic din sputa, daca expectorezi ceva cand tusesti. Ar fi bine sa te adresezi unui medic pneumolog. Daca esti din Bucuresti iti recomand sa mergi cu un bilet de trimitere de la medicul de familie in policlinica Sp. Marius Nasta.
http://www.i-medic.ro/boli/astmul-bronsic

| Veme a răspuns:

TBC? A reaparut in forta la nivel global. O varianta "imbunatatita" rezistenta la antibioticele clasice antituberculoase. Vezi ca medicii radiologi sunt cam varza si chiar daca vad leziuni pulmonare active grupate in forma TBC pe radiografie ei iti vor jura ca nu ai TBC, deci atentie mare. Asta este probabil pentru ca atat de mult timp boala s-a crezut eradicata si n-au mai avut de-a face cu ea.

| HerraAbst a răspuns:

Esti fumator?

| jusify explică (pentru HerraAbst):

Nu

| HerraAbst a răspuns (pentru jusify):

Daca ai fi fost s-ar fi explicat intr-un mod oarecare, asa cel mai bine ar fi sa-ti faci analize, si de preferat in mai multe locuri. Iti recomand un spital particular, te va costa dar vei stii sigur ce ai. Sfaturile de pe internet nu mi se par intocmai bune pentru probleme de sanatate. Decizia iti apartine!