| هوراس a întrebat:

Tusesc in continuu si nu stiu ce sa fac crying ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey!
Bea un ceai caldut, sau ia ceva, sirop pentru gat. Macar te linisteste naoptea. De maine ia cate un paracetamol pe zi si cumpara o cutie de Strepsils de la farmacie. Ia o bomboana din aia si nu manca/bea jumate de ora.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi măcar până la medicul de familie pentru un consult!
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Ce înseamnă încontinuu?
Pentru că poate fi vorba de o tusee acută, durata fiind mai mică de 8 săptămâni, și tuse cronică, mai mare de 8 săptămâni.
Tusea acută este în majoritatea cazurilor trecătoare, dar uneori se asociază și cu patologii amenințătore de viață (insuficiență cardiacă acută, pneumonii severe, etc)., iar tusea cronică reprezintă o problemă complexă, având nevoie de o abordare multidisciplinară.
Fă o vizită la medicul de familie; cel mai probabil, acesta te va îndruma către medicul pneumolog (dacă este vorba de tuse cronică), considerând că tusea face parte din tabloul clinic al unei afecțiuni pulmonare.
Sănătate!

| Esperança a răspuns:

Fa-ti ceai de menta, tei cu miere si o lingurita de propolis. La mine asta e singurul leachappy pastilele mai rau imi fac! E si natural.

| WeeD a răspuns:

Mor cand aud pe astea cu doctoru si pastilele. Stau la tara, cand mi-am facut o cana de vin fiert mi-a trecut totul!

| alecx4music a răspuns:

Du-te la medicul de familie cat mai urgent! Poate fi ceva grav cum ar fi TBC. Cu cat te duci mai repede cu atat mai bine!
Insanatosire grabnica!

| princesshope a răspuns:

Mergi la medic si spune-i despre asta. Daca nu poti lua pastile(antibiotic sau parasinus) si daca nu vrei pastile ai putea incerca putina miere de albine

| cozmyn3 a răspuns:

Eu iti recomand un ceai de menta. sau de musetel mie in 2 zile mi-a trecut gripawinking

| neolandezul a răspuns:

Rofedex/tusin sunte cele mai bune medicamente pentru tuse. crede-ma