| andreieftenie42 a întrebat:

Uleiul de canabis ajuta la anxietate? voi ati luat vreodata? poti conduce dupa? are ceva efecte nasole? poti sa le combini cu pastilele de la psihiatrie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti conduce daca ai luat ulei de canabis, fiindca drogul iese pozitiv la testare.
Daca ai probleme psihiatrice, ia-ti pastilele si lasa sofatul, ca ale iti produc somnolenta si blegeala si este risc imens de accident.

In principiu, daca ai probleme psihiatrice nici nu ai voie sa detii permis de conducere si sa conduci o masina.

| Vântulalb a răspuns:

Nu.
Da.
In nici un caz! Doar daca nu vrei sa ajungi in spital in sectia inchisa si legat de pat.

| andreieftenie42 explică (pentru Vântulalb):

Aaa, dar pstilele alea de la psiuhiatrir asa omoara oamenii? eu nu am vazut oameni morti de la ele, au efecte, dar in combinatie cu terapie cred ca merge.

| Scorillo a răspuns:

Depinde daca e facut din canabis indica sau canabis sativa.
Poate un medic ti-ar ptea da un sfat

| Krux a răspuns:

Salut! Eu am folosit ulei de CBD concentratie 25%,. Deoarece CBD se extrage din planta de canabis, este gresit asociat cu statutul de substanta ilegala al THC, reglementata prin lege.

Principalele efecte benefice ale CBD sunt de ameliorare a durerii si a inflamatiei, imbunatatirea calitatii somnului, reglarea starii de spirit, sprijin pentru sistemul imunitar, usurarea stresului si a anxietatii, accelerarea recuperarii musculare, protejarea creierului de tulburarile neurodegenerative.

In functie de chimia unica a corpului tau, de modul in care il consumi si de doza utilizata, CBD poate avea si o serie de alte efecte, printre care: relaxare fizica si mentala, ameliorare a stresului, ameliorarea durerilor cronice asociate artritei, reducerea anxietatii sau depresiei.

Poti conduce dupa intrucat acesta nu are nici un fel de efect psihoactiv, e ca si cum te-ai intreba daca poti conduce dupa ce bei ceai de lavanda. Efecte nasoale nu prea are, dar daca folosesti prea mult s-ar putea sa mergi mai des la toaleta. :))

Daca vrei sa citesti mai mult:
https://www.zenfloat.ro/ce-este-cbd

| andreieftenie42 explică (pentru Krux):

Pai si are efect puternic asupra anxietatii? daca are atunci de ce mai ia lumea xanax sau cipralex?