| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

E bun uleiul de canabis pentru depresie, anxietate etc? Sau are acelasi efect ca sedatif pc si extraveral? Sa nu dau banii degeaba

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca e bun pentru asa ceva. Astea de regula sunt provocare de factori psihosociali sau deficit de dopamina, serotonina, sau chiar unele șocuri sau traume.
O gașca faina de prieteni este leacul depresiei și a anxietății, ieșirile la aer curat, pădure, natura, la iarba, picnic cu amicii.
Unele depresii au rezistenta la orice tratament "modern" antidepresiv, sunt imposibil de tratat.
Dacă depresia e moderata atunci o poți vindeca schimband stilul de viata, luând 6-9 luni antidepresive. Pe lângă astea trebuie alimentația schimbata complet.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Din câte știu eu canabis asta e drog ai grija ce faci sa nu-ți pui sănătatea in pericol tu stii mai bine
Și încă ceva fata aia parcă a jucat in filmul Harry potter happy

| Bluestar15 a răspuns:

In primul rand, depinde la ce ne referim: la depresie, la anxietate, la cele doua combinate, la cele doua plus altele anume, la afectiuni psihice in general? Apoi, eficienta cbd nu e cunoscuta in depresii si nici in anxietate (pentru anxietate doua studii arata ca poate avea efecte, dar studiile au un nivel calitativ slab asa incat nu sunt tocmai relevante), in schimb unele efecte adverse ale cbd sunt scaderea calitatii somnului, scaderea apetitului, oboseala etc. asadar exact lucruri care amplifica depresia, asa incat e o sabie cu doua taisuri. Daca vorbim de suplimente care au efect dovedit asupra depresiei, atunci 5-ht e eficient, iar pentru combinatia depresie plus anxietate inositolul e o buna optiune (plus un complex de b-uri), iar pentru anxietate theanina e o buna optiune. Desigur, tot ce am spus aici se aplica "in general", pe cand depresia si anxietatea sunt intotdeauna fenomene individuale (nu vei gasi niciodata doi oameni cu aceeasi depresie sau cu aceeasi anxietate). Cauzele sunt diferite; la unii e vorba de o infectie a sinusurilor sau o infectie dentara, la altii de o deficienta de vitamine sau minerale, la altii de stilul de viata - de ex. alcoolul produce depresie si anxietate, la altii o alimentatie proasta, la unii e vorba de un eveniment care a produs afectiunea, alteori e un cumul special de n factori etc. Pot fi mii de cauze diferite asa incat da, putem lua suplimente, dar e eficient si sa individualizam fenomenul si sa vedem exact ce solutii sunt cele mai bune pentru cazul tau. Daca vrei, da-mi mesaj privat si discutam mai pe larg. Toate cele bune! happy