| BuGsstormbunny a întrebat:

Un capăt de deget tăiat cu securea si revascularizat, etc, cand va scapa de intoleranta la frig? La ce temperaturi e periculos sa stai fără manusa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai avut o trauma destul de neplacuta.
Intreaba un medic chirurg, cel care te-a operat de exemplu.

| InOrOut a răspuns:

Intoleranta la frig dureaza intre 1 si 6 ani, iar in cazuri rare e pe viata. Intoleranta la frig e totuna cu alergia la frig. De unde stii ca degetul tau e alergic la frig? Te doare daca il tii in frig? Daca nu te doare nu are nimic la frig. Cand ai alergie la frig ai cu tot corpul nu doar cu un deget. Nu ai pansament pe el?

| BuGsstormbunny explică (pentru InOrOut):

A fost tăiat cu securea capătul de deget aproape de tot. Si când e frig se invineteste.

| Glenky a răspuns:

Pai depinde cat de mult s-a taiat. Probabil n-o sa scapi niciodata acea sensibilitate.

| BuGsstormbunny explică (pentru Glenky):

Mda. Capatul l-am tăiat cu toporul, cu tot cu artera, dar degetul nu chiar de tot. Insa cand e frig se invineteste. Sper la 10grade sa nu mai am probleme.