| thefortgod a întrebat:

Un medic pune un fel de lanterna mare pe podea si se inchid luminile, de asemenea ma roaga sa iesim.De ce este necesara aceasta lanterna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil verifica daca gresia este pusa bine.

| Simpatic a răspuns:

Probabil acea lanterna mare de care zici este un model de tub cu ultraviolete (UV), care prin emiterea de radiatii distruge microbii in speta coronavirusul! Pentru ca emite radiatii nu e bine sa stai in camera in timpul in care acel tub sau dispozitiv este ACTIVAT.

| thefortgod explică (pentru Simpatic):

Am fost in contact cam 30 de secunde, dar eram cu haine si la o distanta de aproximativ 5-6m.
Te rog raspunde-mi exista vreun disc.
Acum chiar mai ingrijorat?

| LPCTSTR a răspuns:

Lampa cu ultraviolete, are efect germicid: ucide majoritatea organismelor unicelulare. Crede-ma, nu vrei sa stai prin preajma uneia de acest tip, mai ales daca este folosita in contextul medical.
De altfel, tine minte ca exista mai multe tipuri de ultraviolete. Parca erau vreo 3 tipuri, toate iti pot degrada celulele, insa conteaza timpul de expunere si tipul de raze UV emise, respectiv timpul pe care le acorzi sa-ti penetreze straturile de celule. Bineinteles, exista cazul ca fotonii sa loveasca ADN-ul si sa creeze un cancer, de asta trebuie sa te feresti, pentru unele tipuri chiar si cu hainele pe tine.

| thefortgod explică (pentru LPCTSTR):

Am fost in contact cam 30 de secunde, dar eram cu haine si la o distanta de aproximativ 5-6m.
Te rog raspunde-mi exista vreun disc.
Acum chiar mai ingrijorat?

| LPCTSTR a răspuns (pentru thefortgod):

Nu, asa cum am spus, este nevoie de o durata mai indelungata (2/10min+).
Daca pana acum n-ai dezvoltat vreo iritatie, esti bine, n-ai fost afectat.

| thefortgod explică (pentru LPCTSTR):

Zici ca chiar daca as fi fost in contact 2 min ar fi fost riscuri?

| LPCTSTR a răspuns (pentru thefortgod):

Depinde timp, dar si de suprafata expusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ginecolog?

| KR0NSTADT a răspuns:

Să vadă câți proști au mai rămas în cameră, pe întuneric.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Pentru a gasit iesirea, ai nevoie de lantera.Dar mai bine te concentrezi sa pipai peretii pana dai de usa.Asta in caz ca nu au lasat inauntru si cheile si atunci ai avea nevoie de lanterna.