| matrix100 a întrebat:

Un pacient se duce la doctor impreuna cu familia. Din diagnosticul lui sansele de supravietuire sunt de exemplu 50/50 sau 70/30 sau 30/70. Nu are importanta asta. Intrebarea este: Din punct de vedere al deontologiei medicale doctorul il instiinteaza pe pacient asupra posibilului deces? sau numai familia este anuntata pentru a nu inrautati stare emotionala si psihicul pacientului. Multumesc anticipat si funda binenteles

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In medicina nu exista niciodata genul asta de sanse ca la pariuri, este o situatie imposibila. In medicina lucrurile stau cam asa: sansele pacientului de supravietuire la 5 ani sunt 50% (sa zicem). Medicul il va intreba pe pacient daca doreste sa fie informat si il va informa daca acesta doreste. Familia va fi informata numai daca exista acordul CLAR exprimat al pacientului (in cazul unui pacient major si cu discernamant). Studiile medicale arata ca la pacientii cu boli grave (de exemplu cancer), supravietuirea celor informati este aproape dubla fata de a acelor neinformati. Fiindca cei informati vor sti cu ce se lupta si psihicul ii va ajuta. Cei care nu stiu cu ce se lupta, vor ceda cu mare usurinta. Maxim un pacient dintr-o mie va avea de pierdut daca este corect informat si acela este de obicei suferind psihic.

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Depinde de la caz la caz si de la pacient la pacient.
Depinde si de medic.
Nici un medic nu iti va zice in fata ca mai ai de trait doar o luna, ori ca nu ai sanse de scapare.
Intotdeauna iti va anunta familia!
Am intalnit destule cazuri in spital (fiind mai mereu internata) chiar daca aveau 70-80 de ani, nimeni nu le-a zis in fata, au chemau copii/nepoti/surori, fiecare du caz si ii anuntau despre ce este vorba!
Nu crec ca ne-ar cadea bine sa ne zica in fata medicul ca maine /peste o saptamana vom muri.
O zi buna happy

| Florentina9210 a răspuns:

Logic! Asta este datoria medicului sa ii prezinte riscurile la care se supune. Acum depinde ce varsta are pacientul in cauza, daca este minor, vor afla parintii. Daca este adult, ii va transmite medicul asta personal!