| anonim_4396 a întrebat:

Un prieten a facut accident de masina a ajuns in coma, iar dupa aproximativ 1 saptamana de aparat respirator normal a fost schimbat cu unul la gat, stie cineva sa imi spuna motivul din care ii s-a schimbat cu unul l-a gat? Nu au fost intampinate probleme cu celalalt aparat respirator si persoana este intr-o stare de coma preventiva, adica o stare de coma usoara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu respira spontan, iar intubatia oro-traheala nu poate fi menținută mai mult de 10 zile fiindca tubul distruge laringele. Fiindca nu exista speranta ca va putea fi scos de pe aparat in 10 zile, a fost nevoie de traheostoma pentru a-i proteja laringele