| claudiu6860 a întrebat:

Un prieten are maseaua de minte cariata doctorul i-a zis sa o scoata dar uni i-au zis ca e periculos sa o scoata eu vreau sa ii fac un bine si sa il ajut ar trebui scoasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Afara cu ea - oricum ramane cu aceeasi minte

| dana85 a răspuns:

Maseaua de minte poate sa dea multe complicatii tocmai datorita locului unde-i amplasat, de aceea a primit recomandarea doctorului de a o scoate. Cred ca ar fi bine de urmat sfatul.

| powergirl a răspuns:

Si eu mi-am scos-o si nu am nimic pot trai fara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca medicul stomatolog a spus ca e nevoie sa o scoata,atunci asa ar trebui sa se intample(la urma urmei,stie ce vorbeste,asta ii este meseria).In plus,maselele de minte nici nu sunt extrem de importante, deoarece nu prea ajuta si pot cauza multe neplaceri(sunt oarecum in plus, unii oameni nici nu le au). Numai bine.

| rusucalin a răspuns:

Prietene, maseaua de minte incepe sa apara dupa 13-25 de ani. este una inutila din punct de vedere masticatie si greu de spalat. asa ca multi o scot de cum iasa. o alta problema care apare este caria dentara la molarul de minte. personal recomand scoaterea molarului de minte (asa am facut eu) si datorita faptului ca daca ai o dantura cu probleme aceasta poate impinge ceilalti dinti in fata si poate afecta pozitionarea acestora.

| monkey25 a răspuns:

Nu se intampla nimic daca o scoatewinking