| danidni a întrebat:

Va rog, ajutați-mă! Am o infecție la maseaua de minte! Vad ca acum ma doare și in gat in partea cu maseaua si maxilarul. Maseaua aceasta nu e cariata deloc, dar ea cand a dat sa crească a ramas aproape jumătate acoperita de piele. Ce ar trebui sa fac ca abia pot sa mananc?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mergi la spital daca vrei sa mai traiesti.

| danidni explică (pentru doctorandus):

Dezvolta

| doctorandus a răspuns (pentru danidni):

Ce sa dezvolt? Saptamana viitoare poate fi inmormantarea...

| Floridori a răspuns:

Indiferent de ce ai decide sa faci cu maseaua pe viitor, va fi necesar sa urmezi un tratament cu antibiotic pentru a putea sa combati infectia.

| Yuoia a răspuns:

Maseaua de minte, stie orice om matur, creste putin, doare mult si nu are leac in afara de "zeama de cleste" (extractia). Fara a fi cariata, infectata. Sanatoasa "tun" si dureroasa tot atat. Mergi la stomatolog. Iti va recomanda sa o scoti. Sa-l asculti. Altfel, nu vei manca niciodata.

| danidni explică (pentru Yuoia):

Off, sper macar sa gasesc programare pana joi

| Yuoia a răspuns (pentru danidni):

Exista si urgente stomatologice. Incearca maine dimineata.

| danidni explică (pentru Yuoia):

Nu aș vrea sa mai merg la urgente pentru ca am mai fost anul trecut cu o masea cariată care ma durea ingrozitor si doctor aia mi-a umblat la doua masele in loc de una care era blonava si dupa ma durea mai rau ca înainte. Peste o luna am facut puroi la toata falca si m-am dus la alt dentist(asta era violent, tipa), dar macar mi-a lucrat ok.

| Yuoia a răspuns (pentru danidni):

Trist. Imi pare rau.

| mihaela000ela a răspuns:

Infecției măselei de minte nu se poate pune doar pe baza unui singur simptom-ZIC STOMATOLOGII!
Cred ca ar trebui sa ajungi la un stomatolog, asa nu te chinui inutil, si iti va rezolva si problema!

| danidni explică (pentru mihaela000ela):

Nici nu stiu daca sa ma duc la un stomatolog ca pana gasesc programare poate îmi trece pana atunci.

| mihaela000ela a răspuns (pentru danidni):

Nu miza pe hazard! exista urgente stomatologice, in spital.Sunt singuri in masura,sa ia o decizie corecta. Practica, a demonstrat, ca din cauza fricii sau indolentei, s-au pierdut vieti, de la un simplu abces ..decizia,va apartine!

| AlinTanase a răspuns:

Offf... Problema cu maseaua de minte, du-te la stomatolog, maseaua de minte daca te deranjeaza trebuie sa fie extrasa nu antiobiotic sau altecva

| TitoJacksana a răspuns:

Du-te la doctor sa ti-o extraga, e asa am facut acum 4-5 ani ca ma durea enorm

| danidni explică (pentru TitoJacksana):

Doamne, nu e de extras la mine. Nu e cariata deloc. Nu are rost sa raman stirb, cred ca trebuie doar taiata pielea aia de e peste ea si tratata.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Mergi lamedicul dentist cat mai repede. (Si eu am infectie la doua masele si puroi strans dar urmeaza o interventie). Pana atunci ai grija in ce parte a gurii mananci sa nu atingi acolo, si e foarte important sa nu te draga curentul sau frigul. Sper sa fii ok