| samur1 a întrebat:

Un sfat pentru o problema dureroasa: am o batatura, abia formata si foarte dureroasa, nici nu pot merge(batatura este formata in talpa, in spatele degetului mare)...batatura sau ce-o fi(!), ustura, arde si este de data recenta, adica, nu este uscata...astept urgent remedii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Darry a răspuns:

Zeama de la floarea Aloe vera, sau clavusin sunt bune pentru bataturi... dar sa nu fie altceva...

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Vezi sa nu fie cumva o mica taietura (sau crapatura) pentru ca sunt super usturatoare si zona e foarte sensibila si greu de videcat.In cazul asta un pic de betadina ar dezinfecta si usca locul.
Mai bine mergi la doctor

| yadora a răspuns:

Buna. Daca forma bataturii e rotunda, dura, si cu margini groase poti face in felul urmator: tii picioarele in apa mai fierbinte pana se inmoaie batatura (poti adauga niste hipermanganat pentru dezinfectie), apoi daca ai tarie sa decelezi usor marginile cuajutorul unei lame nefolosite sau cu o foarfecuta pana cureti incetul cu incetul toata batatura. Urmatorul pas e sa te dezinfectezi bine cu alcool iodat chiar daca te urci pe pereti nitel si sa aplici un unguent pe baza de antibiotic sau BIOXITERACOR. Repetii procedura in totalitate in fiecara seara sau la 2 zile. Poarta sosete de bumbac si incaltari mai lejere. Dar daca e vb de ciu in talpa, acesta e tot rotund, dar in mijloc se vede ca un cos negru, sau ca o floare care are un pistil in mijloc. Faci aceeasi procedura doar ca aici trebuie sa intri mai adanc si sa cureti f bine carnea moarta pana la tesut viu. Ecam neplacuta situatia dar asta am aplicat de mic copil de cand mi-au aparut prima oara.BAFTA!

| mioara a răspuns:

Pune neopreol timp 7 zile

| Zoombe3 a răspuns:

Eu am avut asa ceva si mi-a fost tratata cu azot lichid, am fost la spitalul de langa liceul Gh. Sincai, nu mai stiu cu ce se ocupa sau cum se numeste tongue cred ca dermatologie.
In fine, am facut vreo 10 sedinte cu azot, si in timpul asta purtam niste plasturi speciali cu pernita pentru buba sa nu calc pe ea. Nu incerca tratamente naturiste nu functioneaza deloc. Inainte de asta am purtat o saptamana pansament cu usturoi rolling on the floor si pe langa faptul ca nu a avut nici un efect mi-a mai si mirosit piciorul in ultimul hal.laughing Stai linistit ca nu e grav.

| DiMoDi a răspuns:

Până la urmă, e bătătură sau başică?!?!:O
Dacă e bătătură, merge tratamentul cu Clavusin (având în vedere că e de dată recentă din câte am înţeles), dar se poate rezolva relativ uşor şi cu o vizită la pedichiură...
Eu folosesc multe produse pe bază de aloe, dar nu ştiu să fie bun sucul de aloe pentru bătături (ceea ce nu înseamnă că nici nu este, doar că eu NU ştiu)... dar dacă e o băşică din cauza încălţămintei sau a mersului mult pe jos, atunci, da, e excelent sucul de aloe, cu condiţia să fie proaspăt stors, pentru că după cateva ore îşi pierde toate calităţile curative. Sau poti folosi o cremă pe bază de aloe... Oricum, dacă e o băşică, te sfătuesc să nu o spargi în nici un fel... având în vedere locul ei, ai toate şansele să ţi se infecteze! mai bine (zic eu) consultă un medic, fie el şi de familie, care să te înveţe cum să procedezi happy

| gabrielutzu a răspuns:

Vezi care nu cumva acea batatura cum zici tu sa nu fie altceva.
cel mai bine ar fi sa te prezinti la un medic dermatolog sa iti dea un diagnostic exact
Atentie daca iti este recomandata o interventie chirurgicala imediata pentru excizia acelei "bataturi" nu trebuie sa stai pe ganduri!
Interventia este simpla si necesita doar anestezie locala.

| dEutSa_8892 a răspuns:

Ar trebuie intepata acea batatura si tinut un tampon inmuiat in apa cu sare....asa imi facea mama cand avea bataturi si era bine....sau cel mai bine direct la doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dezinfectează locul respectiv cu spirt sau tinctură de iod și penetreză cu un ac de seringă steril.
Apasă pe suprafața papulei (bașică, umflătură) până iese tot lichidul, apoi pune un pansament steril uscat pentru a preveni o posibilă infecție.
După 24 de ore, o desfaci, o speli cu apă și săpun, tamponezi zona afectată cu apă oxigenată și în final încă un pansament steril uscat pe ea.
După 48 de ore, dacă nu a apărut nicio complicație o poți lăsa liberă sau mai continui cu purtarea unui noi pansament steril uscat.
Poartă în această perioadă numai ciorapi de bumbac 100%, absorb mirosurile și transpirația cât și încălțăminte care să nu mai lezeze zona mai mult de cât este.
În situația în care apar complicații în primele 24 de ore ca durere vie, roșeață puternică te sfătuiesc să mergi la un medic.
Îți doresc multă sănătate.
Pa, pa.