| anonim_4396 a întrebat:

Unde e pozitionata inima? Stiu ca e in partea stanga, dar unde anume?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Alte răspunsuri
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa dau o definitie glumeata, dar corecta: in spatele sanului stang. Practic inima seafla in spatele sternului (osul pieptului), in partea sa inferioara si stanga. Si are, intr-adevar, marimea pumnului stang al persoanei.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@crys11, ALYNHoliavo:
1) Inima este situata in cutia toracica, nu in spatele ei.
2) Eu nu as spune ca e "aproape inconjurata" de plamani. Eu as zice ca 30-40% din ea nu e inconjurata de plamani.
3) Inima nu se afla la 4-5 centimetri in partea stanga de linia mediana. Inima este incepe putin in dreapta liniei mediane a corpului, iar mare parte e in partea stanga.
Daca copiati ceva, aveti grija sa fie corect, altfel mai bine taceti.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@crys11,ALYNHoliavo:
1) Inima este situata in cutia toracica, nu in spatele ei.
2) Eu nu as spune ca e "aproape inconjurata" de plamani. Eu as zice ca 30-40% din ea nu e inconjurata de plamani.
3) Inima nu se afla la 4-5 centimetri in partea stanga de linia mediana. Inima este incepe putin in dreapta liniei mediane a corpului, iar mare parte e in partea stanga.
Daca copiati ceva, aveti grija sa fie corect, altfel mai bine taceti.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@crys11,ALYNHoliavo:
1) Inima este situata in cutia toracica, nu in spatele ei.
2) Eu nu as spune ca e "aproape inconjurata" de plamani. Eu as zice ca 30-40% din ea nu e inconjurata de plamani.
3) Inima nu se afla la 4-5 centimetri in partea stanga de linia mediana. Inima este incepe putin in dreapta liniei mediane a corpului, iar mare parte e in partea stanga.
Daca copiati ceva, aveti grija sa fie corect, altfel mai bine taceti.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@crys11,ALYNHoliavo:
1) Inima este situata in cutia toracica, nu in spatele ei.
2) Eu nu as spune ca e "aproape inconjurata" de plamani. Eu as zice ca 30-40% din ea nu e inconjurata de plamani.
3) Inima nu se afla la 4-5 centimetri in partea stanga de linia mediana. Inima este incepe putin in dreapta liniei mediane a corpului, iar mare parte e in partea stanga.
Daca copiati ceva, aveti grija sa fie corect, altfel mai bine taceti.

| verona333 a răspuns:

Inima se afla la 3-4 degete de la osul stern in partea stinga, aproape chiar la baza sinului.

| crisS a răspuns:

Este situata in partea superioara a corpului, in spatele cutiei toracice, fiind aproape inconjurata de plamani. Pentru o localizare mai perfecta, inima e situata in partea stanga -; la circa patru sau cinci centimetri fata de linia mediana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aproximativ de marimea unui pumn, inima este situata in partea superioara a corpului, in spatele cutiei toracice, fiind aproape inconjurata de plamani. Pentru o localizare mai perfecta, precizam ca inima e situata in partea stanga – la circa patru sau cinci centimetri fata de linia mediana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@smaranta-frumoasa observatie.10!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune si tu mana pe piept, in stanga si o s-o simti!
In principiu bate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E situata in cav cutiei toracice intre cei doi plamani. si are varful intreptat spre stanga.atat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inima se afla la locul ei rolling on the floorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cutia toracica intre cei 2 plamani si are marimea pumnului drept.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stanga

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gyzzard are dreptate... Inima este pe mijloc si bate spre stanga, de aceea se simt acolo bataile ei. Si raspunsul asta este pentru anonimul prost care a scris ca sa puna mana in stanga ca acolo se simte happy. Evelyne

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inima este intre cei 2 plamani adica in mijloc dar varful ei este intreptat spre stanga astfel avand senzatia ca e in partea stanga si cu toate astea iti micsoreza stomacul stang.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inima se afla in cavitatea toracica, oblica(baza spre dreapta si varful spre stanga)...deci inima nu se afla in stanga asta e o mare prostie! se simte in stanga pentru ca acolo este miocardulwinking

| Bogdan_Casuneanu_1997 a răspuns:

Daca inima ar fi in spatele cutii toracice cum tear atinge cineva pe spate ai si muri inima incepe la 25 de mm dupa axa mediana spre dereapta si varful ei se termina la circa 3-4 cm spre stanga la baza sanului in cutia toracica

| Mik_Skorpye_1992 a răspuns:

In partea de sus.