| anonimyus a întrebat:

Urgeeeent! Am o durere insuportabila de 3 zile la testiculul stang. E foarte umflat si am o durere insuportabila! Ce as putea sa am? Ce as putea sa fac? Va rog din suflet ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trebui să-ţi aduci aminte dacă te-ai lovit, ai stat mult la volan cu pantaloni sau chilot strâmt, ai mers pe bicicletă.

| anonimyus explică:

Aveti idee cat m-ar costa o consultatie?

| Empathizer a răspuns (pentru anonimyus):

La o camera de garda a unui spital nu te costa nimic. Si acolo ar trebui sa ajungi.

| Empathizer a răspuns:

Sunt mai multe posibilitati, dintre care cel mai probabile sunt orhita sau torsiunea de testicul. Mergi de urgenta la Urologie, daca cumva ai torsiune de testicul, trebuie intervent de urgenta.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,ar trebui sa te duci la ginecolog, parerea mea, eu am un var care i se umfla testiculele nu ambele cate unu si il doare cand pofteste la ceva!

| emilitalia a răspuns:

Orhita este inflamatia unuia sau ambelor testicule, cauzata de obicei de o infectie.

Orhita poate aparea prin propagarea unei infectii, existenta in alta regiune a corpului, pe cale sanguina.

De asemenea, poate fi rezultatul unei infectii situata la nivelul epididimului, formatiunea anatomica care transporta lichidul spermatic in exteriorul testiculelor. Acest tip de infectie poata numele de orhi-epididimita.....Citeste aici mai multe http://www.sfatulmedicului.ro/......ulului_613

| Alin4uuu a răspuns:

E o torsiune testiculara asta am patit si eu. mergi la un doctor chirurg durerile or sa se accentueze mai bine mergi sa stii sigur daca ai o torsiune sau o raceala. nu sta si astepta se poate agrava

| BoDoGFX a răspuns:

Acorda-mi o funda... deci sunt baiat si am trecut si eu prin asta.

1. Torsiune testiculara ( daca acolo jos ai deja o vanataie. De obicei torsiunea testiculara doare extraordinar nu poti sa rezisti. Se trateaza prin Interventie Chirurgicala)

2. Ce am patit eu acum 3 ani. O raceala acolo jos. Am fost la Urgente am facut un ecograf. Totul era ok doar ca era o mica raceala. Am solicitat sa mi se faca o injectie care de obicei se face la fotbalisti este foarte puternica si isi face efectul imediat.

Multa sanatate!

Mai mult ca sigur subpunctul 2 este la tine!