| Alëxąndŕą a întrebat:

Urgent as putea sa mor! Buna deci din cauza masalei cand vreau sa dau limba unde e maseaua ma doare cand deschid gura ma doare candau gatu sa ma uit in sus ma doare si daca pune cineva mana mor si incontinu ma doare da incet de 2 zile acum 2 zile a inceput sa ma doare de am inceput sa plang si am luat Agocalmin si degeaba i-am cerut mamei sa im incalzeasca lapte si a inceput sa ma lase da nu de tot De ce? A da doamna de desen nu a venit la ora si a venit o femeie ca sa aiba grija sa nu se bata nimeni sa aia etc si i-am cerut voie sa ma duc la cabinetul stomatolog ca il am in scoala sa scot maseaua si a zis ca e voie doar cu mami si tati si ma gandeam ca poate nu are anesteziator ce am va rog ca mor maseaua ie aia din stanga jos si e gaurita cariata cred ca e de lapte scuze ca am scris asa dar ma grabesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-o sa mori. O sa te duci la stomatolog cu un parinte, in afara orelor de scoala si o sa ti-o trateze/scoata.

| Tania a răspuns:

Eu zic sa nu te duci la cabinetul din sc,s la unul particular,acolo sigur de amorteste,cred ca si in sc are sa te amorteasca, dar mai sigur sa te duci in alta parte unde e mai de incredere.
Ia tador este foarte bun de durere vb serios.
Oricum du-te la dentist cu parintii, dar nu in sc.

| Peppy a răspuns:

Pai mergi sa ti-o scoti.O solutie simpla. Daca ti-o scoti rezolvi totul.
Sper sa-ti revii!

| virus5381 a răspuns:

Du-te la dentist acolo o sa iti dreneze dintele (it face o gaura de unde o sa curga puroi). O sa faci tratament cu atibiotice 1 saptamana si cu ceva medicamente la masea 2 saptamani dupa care it pune plomba si vei uita de totwinking

| Kyuubimon a răspuns:

Si pe mine ma durea o masea dar am ascultat-o pe bunica si am luat tinctura de polen.Am pus pe o bucatica de vata tinctura de polen apoi am aplicat-o pe masea si la scurt timp durerea a disparut.Iti recomand sa o folosesti,dar mai intai verifica daca nu esti cumva alergic la polen, prin punerea unei picaturi de polen la incheietura mainii. Daca nu apar pete sau nu ti se intampla ceva, inseamna ca e in regula.

| Psihotika a răspuns:

O iei pe mami de manuta si mergi la medic! happy

| sereje a răspuns:

Maica-ta nu te duce la dentist?

| diannna38 a răspuns:

Pe mine de 3 luni ma doare o masea cariata si am fost la medic si a zis ca nu are ce sa-mi faca pana nu se misca maseaua si mi-a dat retete cu pastile:ketonal, piafen fiola, sunt niste pastile daca le bei urinezi rosu dar iti calmeaza durerea intre 7/13 ore si ketonalu intre 15/20 ore

| sebywarlord a răspuns:

Du-te neaparat la un medic stomatolog [dentinst] nu neaparat in scoala,ar putea fii grav, dar pana te duci ia niste Ketonal [e foarte bun pentru durere] mai iau si eu cand ma doare maseaua etc a da, ai putea sa incerci si niste Antinevralgic poate ai tras curent si de acolo vine durereathinking

| MarisAlin a răspuns:

Pai du-te la dentist sa tio scoti decat sa te doara funda:d