| danidni a întrebat:

URGENT! Bună seara! Mama are dureri groaznice pe un picior, posibil din cauza coloanei(inca nu a primit diagnosticul), iar doctorul ortoped a trimis-o sa facă un rmn si problema este ca din cauza durerilor nu a putut să stea nici macar un minut in acel tub si am impresia ca este si claustrofobă. Ce poate sa facă pentru a nu simti durerea durerea piciorului temporar, o doare ingrozitor cand sta pe spate, iar in aparatul acela de rmn trebuie sa stea cel putin 20 minute. Oare pot sa îi fac o anestezie la picior si apoi sa vin imediat cu ea la rmn, si dacă da, de unde pot sa fac rost de anestezie? Sau va rog, dati-mi o solutie sa poată să suporte durerea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Oare pot sa îi fac o anestezie la picior"

păi dacă tu ești medic de ce ne intrebi pe noi care habar n-avem de medicină

| danidni explică (pentru sierra1):

Nu am zis ca sunt medic, tocmai ca vă întreb pe voi că nu stiu si nu m-am referit ca îi fac eu anestezie si ca să ii fac undeva într-o clinica separata ca cei de la rmn nu se ocupa cu asta, nu mai răspundeti doar ca sa faceti puncte pentru TPU

| sierra1 a răspuns (pentru danidni):

" danidni : pot sa îi fac o anestezie la picior"

pot să... cine? Eu! Ce indică asta? că te dai medic. Nu-i așa?
in cazul ăsta, mami, scrie și tu cu cap și cu atenție.

ȘI că veni vorba, nu mai pune intrebări doar așa să exersezi tastatura, Tocmai ce-ai fost la rmn, ACOLO trebuia dă intrebi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În nici un caz anestezie făcută de tine. Raportat la medici și găsesc ei soluție.

| mihai69 a răspuns:

Există clinici unde se face RMN cu sedare. Costă ceva mai mult, dar au un medic anestezist care asistă permanent pacientul pe durata examinării.

| IarsiIar a răspuns:

NU TU faci anestezia. Mai ales ca pana ajungi acolo isi pierde efectul. Asta in cazul in care ai sti sa o faci.
Spune-le medicilor problema ei si gasesc ei solutia. Eventual anestezia, asistata pe toata perioada de anestezist.

| alexandru3107 a răspuns:

Anestezia in picior o poate face doar doctorul, iar o crema buna pentru dureri e Diclofenac.

| danidni explică (pentru alexandru3107):

Pot apela la doctorul de familie să facă asta? Sau la ce fel de doctor pot face

| alexandru3107 a răspuns (pentru danidni):

La cel care se va ocupa de injectie sau operatie