| Emiilea a întrebat:

Urgent!
Nu pot sa dorm! Cand aproape adorm am o presiune pe tot corpul ( nu stiu cum sa explic) si nu ma lasa sa adorm. E ok sa iau somnifere la 15 ani? Daca nu, stiti ceva alimente cu efect somnifer, gen fructe sau ceaiuri? Sau imi puteti recomanda altceva ca sa dorm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bea ceai de musetel, tei inainte d culcare, au efect calmant.
Fii cat mai activa pe timpul zilei din toate punctele de vedere.

| Violleta2022 a răspuns:

Oboseala excesiva sau stat multe ore pe PC, tableta, TV, duce la aceaste stari de oboseala cronica catre daca nu le reglezi prn somn normal, culcarea la 9-10 seara, cel mai tarziu si dormit toata noaptea, se pot transforma in obsoseala cronica, care iti poate afecata ficatul, sistemul nervos si creierul.

| Donsavas a răspuns:

Dq, consumul de cireșe te ajuta.
Invata sa te trezești mult mai devreme și sa faci sport dimineața, când ești în puteri. Stai departe de radiații de orice fel și evita stresul. Ești tanar/a, acum, fiind în "floarea vârstei" ar trebui sa ti fie bine.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La ceaiul de tei poti adauga cateva picaturi de Tinctura de Lavanda