| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa dorm?! Adica am mintea obosita insa corpul nu vrea sa se odihneasca, ochii nu-mi stau inchisi si n-am stare, as prefera niste solutii cu actiune rapida daca stiti, un somnifer poate dar unul care sa nu ma tina adormit o saptamana. Orice sfat mi-ar prinde bine ca mi-e tare greu s-adorm iar cand ma trezesc, ma trezesc mai obosit decat eram inainte sa adorm sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca cu ceaiul Lipton Nopti linistite. E eficient si ar trebui incercat inainte de somnifere, fiindca somniferele o sa te adoarma dar te vei scula ametit, cu capul greu, pe langa alte reactii adverse pe care le mai au.
In plus, culca-te seara la aceeasi ora, nu mai tarziu de 23.00. dupa un mic ritual: un dus caldut, o cana de ceai, 20 de minute de citit o carte fara mare suspans, in pat, la o lumina blanda si apoi rugaciune si somn. De asemenea nu dormi mai mult de 8 ore fiindca ai sa te trezesti cu senzatia de oboseala. Daca ai stins lumina la 23.00, la 7.00 pune ceasul sa sune si trezeste-te.

14 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Incearca pastilele de valeriana, sint produse naturiste, te vor ajuta mult.Succes.

| Parintele a răspuns:

Nu mai sta cu ochii in PC pana dimineata.

| casperboyy a răspuns:

Sport si sex frate. Normal ca te iau insomniile cu tigari si cafea in fata calculatorului. Alearga 2 3 km, fa cateva flotari. Dormi ca un prunc. Si nici nu dai bani pe somnifere (nu mai zic de cine stie ce efect au asupra organismului). Multa bafta.

| ingrijitoare a răspuns:

Oboseste-ti mult corpul sa poti dormi si mai mult, sport de
performanta, va sti antrenorul cum sa-ti dea munca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ca n-ai mintea "odihnita"!
Acuma fara gluma: insomnia e o problema (am experimentat). Ai grija la excitante: cafea, tigari, alcool. Mai poti fi insomniac fiindca ai griji care te framanta. Oricum, eu as zice sa nu iei somnifere fara recomandarea specialistului. Succes si somn usor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cinule, cinule ori esti indragostit, ori bei multa cafea si energizante ori esti dependent de TPU.stresul nu-l mai pun ca nu ai de unde sa fii stresat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceciliarepede ai uitat cel mai important excitant care nu te lasa sa dormi cu saptaminile, fumeia rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ Nobody, nu am dependente din fericirehee hee dar insomnia ma tine bantuind pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la psihiatru...nu lua nimic dupa ureche

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Seara cind maninci incerca si o ceapa si bea o bere! Sa ma balacaresti daca nu este adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa sex

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna seara ma numesc MIOARA si eu m- am confruntat cu aceasta situatie de vreo 1 luna de zile nu puneam geana pe geana, nu stiam, ce sa mai fac, am ajuns la concluzia, ca daca ma voi scula dimineata, ma voi duce sa ma plimb, si sa ies afara din casa, evercitiile fizice, in aer liber sunt benefice, inainte de culcare, trebuie sa facem un dus, trei minute apa rece trei minute apa calda, INAINTE DE CULCARE trebuie, sa bem un pahar cu lapte cald, cu o lingurita de miere de tei vei dormi ca un pui, eu stiam acest lucru, dar am inceput sa ma neglijez, din cauza durerii in suflet pe care o am. mi-a decedat mama, peste 3 ani sora mea, peste un an m-am despartit de o familie draga, care a plecat in canada, si uite asa am inceput sa ma demoralizez. iti recomand cu cadura, toate acestea, pentru ca acum, gratie aerului liber am inceput sa dorm.

| crisss a răspuns:

Incearca sa mergi la un doctor este mai bine am un prieten foarte bun care a trecut prin ce spui u si ce a a juns sa traiasca nu este bine deloc mai ales ca poti tramane cu sechele nu dormise de vreo 4 zile si 4 nopti si ajunsese sa o ia razna vb in dodii l-am dus la urgenta si a fost trimis la palazu (spital de nebuni)a stat internat cateva zile a facut tratamernt sa odihnit si s-a intors fresh ai grija de tine ca nu este de gluma plus ca esti luat in evidenta de medici si o sa tragi toata viata din cauza diagnosticului

| victor76 a răspuns:

Sincer nici eu nu dorm bine, dar incearca sa faci ceva in privinta asta pentru ca in timp problemele vor fi mai mari, mi-sa recomandat un psihiatru si nu am vrut sa aud.momentan urmez tratament naturist detoxifiere etc, dar este si cam scump si nu cred ca ma ajuta prea mult, am inceput sa am dubii cred ca pana la urma tot la psihiatru voi ajunge cred ca e cel mai bine, nu face ca mine sa iei tot felul de medicamente dupa ureche.