| anonim_4396 a întrebat:

Urgent si serios!

Salut! Sunt disperat!

Mi-e foarte greu sa spun asa ceva pe internet, cu toate ca sunt anonim. Ma rog...

Am un tata alcolic. De mic copil l-am stiut asa, dar din ce in ce a luat-o razna. Am avut o viata de rahat cu el, dar ma rog, alte povesti.
De ceva ani buni a luat-o urat de tot pe aratura. Are tratament, dar il ia cu bautura sau nu il ia deloc.

Vorbeste non stop, NU se opreste si ne jigneste, efectiv e ca o moara stricata. Are si probleme psihice. Are o manie a banilor, se lauda cu ABSOLUT tot ce face ("Fara mine nu erati aici", "Ce-ati facut ba voi pentru casa asta? Viermilor. Nimic", "Esti o curva", da ii spune asta mamei...)
Pe mine si pe sora mea ne jigneste la ordinea zilei.
Da, ma rog... divort nedivort, asta e o problema mai lunga, avem rata la apartament si ramanem, pe strazi.

Acum cand scriu mesajul asta VORBESTE ca o moara stricata si efectiv nici nu stiu daca scriu corent ce scriu.

SUNTEM DISPERATI!

A fost luat la spital de 2, 3 ori cu ambulanta, doar ca NICIODATA nu l-au dus la sectia de DEZALCOLIZARE. In Romania simt ca nu facem nimic cu el, deci avem niste tampiti. Am avut norocul de doctori tampiti si spun asta pentru ca cunosc cazuri in care oamenii au fost legati de pat la sectia de dezalcolizare si nu au mai baut, dar noi de cate ori am incercat nu s-a putut.

A fost la spital acum 2 saptamani. Plansete si urlete ca e prost, ca nu mai face, ca ne iubeste. S-a dus mama ca proasta la el la spital sa se informeze, apoi i-au dat drumul acasa peste nici o saptamana cu nu stiu ce tratamanet, iar in 4 zile s-a apucat iar de baut. A 2-a oara cand facem asta in mai putin de 6 luni.

Ce DRACU sa mai facem ca nu mai suportam?
NU poti scapa asa usor, nu avem unde ne duce, la balamuc.
Vreau sa se faca bine, dar simt ca fara dezalcolizare, sa scoata tot din el, nu se poate. CE POT SA FAC? NU MAI SUPORT, TRAIESC ASA DE 18 ANI!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoLoveYourself a răspuns:

Faptul că ai scăpat de acolo e un prim pas bun. O să te ajute să îți pui puțină ordine în gânduri și să te gândești la pasul următor. Un mediu toxic te va face incapabil. Tatăl tău e singurul care se poate salva de la beție, dar nu poti astepta până se hotărăște el să se schimbe cu adevărat, asta s-ar putea să nu se întâmple niciodată. Faceți tot ce puteți să vă separați de el. Ar fi bine să ii vorbești și mamei tale să o faci să conștientizeze că nu se pune doar pe ea în pericol ci și pe voi și să nu îl mai lase în preajma voastră. Deși și ea e într-un cerc vicios cum am mai spus și chiar daca conștientizează nu ar trebui să o crezi pe cuvânt. Cei mai de încredere vei fi tu și sora ta. În astfel de situații nu te poți baza pe părinți și trebuie să crești prea repede.

18 răspunsuri:
| GoLoveYourself a răspuns:

Deocamdată încercați să vă încuiați în altă cameră dacă puteți. Puneți distanță între voi și nu îi mai răspundeți. Dacă devine violent chemați poliția.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru GoLoveYourself):

Da cu pumnul în ușă.
Când mama a venit sa doarmă la mine a început sa ne frece mereu la cap venind în camera chemând o la ea, când chiar el a dat o afara.

| GoLoveYourself a răspuns:

Tatăl din păcate pare că nu o să își revină. Termină liceul și mergi la o facultate la cămin, schimbarea mediului te va ajuta foarte mult. Angajează-te și poate reușești să o scoți și pe mama din cercul ăsta vicios. Ea e cel mai greu de scos. Dacă nu reușești, poate o ajuți măcar pe sora ta să scape.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti valiza si pleaca in lume, daca ai deja 18 ani, ca nu te mai poate tine nimeni cu forta.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu îmi pot lăsa mama și sora singur. Sunt student la o facultate grea, nici n am timp de job

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca cunosc cazuri in care oamenii au fost legati de pat la sectia de dezalcolizare. Unde ai cunoscut asemenea cazuri?
Nu poți face nimic. Poliția după legea și reglementările din România nu intervine doar dacă el comite o infracțiune. Iar de internat nu poți să îl internezi cu forța. Să te adresezi la Serviciul de asistență socială din Primărie, poate te pot ajuta ei.

| doctorandus a răspuns:

Dezalcoolizarea nu e magie. Doar daca el vrea sa renunte la alcool va reusi.

| Floridori a răspuns:

Se poate cere internarea lui nevoluntara la psihiatrie.
Fie mama ta cere asta medicului de familie, fie, daca devine violent si va pune voua sau lui insusi viata in pericol, sunati la 112 si cereti in mod explicit internarea lui la psihiatrie.

Dar, daca se va ajunge la internare, lasati-l sa stea acolo, minim 1 luna, sau cat va fi necesar, altfel nu faceti nimic...

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Floridori):

Asta am făcut de 2 ori. Și tot de 2 ori a fost dat acasă după 1 sapt, cu toate că mama a insistat sa l tina și a explicat problemele lui cu acte doveditoare samd. Pur și simplu nu îl țin cât trebuie și nu ii oferă ce trebuie. Pt ca el se liniștește repede și pare ca nu are nimic, când e de fapt un mare maniac.

| Floridori a răspuns (pentru Anonimu7041):

Internarea nevoluntara are o durata minima de 30 de zile, deoarece implica mai multe etape, inclusiv acordul unui judecator, care examineaza bazele medicale dispuse de comisia de medici, atat la inceput, cat si periodic (de regula, saptamanal).
Faptul ca "se linisteste" nu ar trebui sa reprezinte un motiv real pentru a intrerupe tratamentul. Orice psihiatru ar trebui sa stie ca acest comportament nu este unul de incredere, iar tratamentul trebuie continuat.
Este posibil, insa, ca judecatorul sa fi dispus sau sa fi acceptat externarea cazurilor neprioritare, din lipsa de locuri in spitalul respectiv.

Acum, daca vrei un raspuns sincer, nu este foarte relevant cat si daca el sta internat, deoarece alcoolismul nu se trateaza in cateva zile, nici in cateva luni.Nu se trateaza niciodata.Cu alcoolismul traiesti pana mori si chiar daca esti sub tratament, este necesara o vointa de fier din partea celui ce sufera de alcoolism.
Consumul de alcool ar trebui sa fie zero, dar din dorinta si vointa proprie.

Nu aveti posibilitatea de a pleca din acea casa, macar o perioada?

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Floridori):

Lucrurile sunt mai complicate de atat. La faza cu alcoolismul... are un frate care a fost exact ca el, iar de câțiva ani buni pur și simplu nu mai pune gura pe băutură, dat la moduo ca deloc.
Legat de plecat de acasă, asta e alta situație

| Floridori a răspuns (pentru Anonimu7041):

Atunci cand suferi de alcoolism, singura varianta este fix sa nu mai pui gura pe bautura deloc. Zero.
Fratele lui face bine, pacat ca tatal tau nu ia exemplu.Desigur, trebuie multa determinare si vointa.

Cum vi s-ar parea ideea sa meegeti toti 3 la psihiatru, pentru psihoterapie? La fel cum exista astfel de servicii pentru cupluri, exista si pentru familie.Parintii tai ar fi de acord, tu ai fi de acord?

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Floridori):

Astăzi am plecat de acasă.
Acum sunt în alt loc și nu știu ce o sa urmeze. Am pierdut locul meu, camera mea, tot.

| GoLoveYourself a răspuns (pentru Anonimu7041):

Faptul că ai scăpat de acolo e un prim pas bun. O să te ajute să îți pui puțină ordine în gânduri și să te gândești la pasul următor. Un mediu toxic te va face incapabil. Tatăl tău e singurul care se poate salva de la beție, dar nu poti astepta până se hotărăște el să se schimbe cu adevărat, asta s-ar putea să nu se întâmple niciodată. Faceți tot ce puteți să vă separați de el. Ar fi bine să ii vorbești și mamei tale să o faci să conștientizeze că nu se pune doar pe ea în pericol ci și pe voi și să nu îl mai lase în preajma voastră. Deși și ea e într-un cerc vicios cum am mai spus și chiar daca conștientizează nu ar trebui să o crezi pe cuvânt. Cei mai de încredere vei fi tu și sora ta. În astfel de situații nu te poți baza pe părinți și trebuie să crești prea repede.

| DeMicUnCălător a răspuns:

De cate ori vine acasă, pleacă.
De cate ori il vezi pe stradă, treci pe cealaltă parte a strazi.
De cate ori cineva iți vorbește despre el, Spune-i să schimbe subiectul.
FI INVIZIBILĂ
DEFINITIV.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu putem pleca mereu de acasă. Este imposibil. Dacă îl ignori începe sa ți vorbească ca o moara stricata. Ca un radio. Pur și simplu nu se oprește.
Te pui în fata lui și ii urlii în urechi, dar nu se oprește. Zici ca nu aude și nu vede, doar vorbește non stop, jignind intr-una.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Anonimu7041):

Focul se stinge doar cu apă.
Dar uneori este prea sălbatic sau mare pentru al putea stinge sau păstra sub control, In cazul ăsta, Pleacă de langă el

| Anonimu7041 a răspuns:

Cine a spus ca e casa lui? Apartamentul este pe numele lui și al mamei, ei plătind rate pentru el. Teoretic e al băncii.
Care e problema ta? Care e copilul din noi? O zi nu ai rezista cu ce trăiesc eu aici de ani buni. Măcar abține te

| danela1234 a răspuns:

Nu te mai chinui sa gasesti motive, sa gasesti explicatii! Da, tatal tau este alcoolic dintr-un anumit motiv – a pornit de undeva dependenta aceasta, cel mai probabil, dintr-o suferinta, frustrare, neimplinire. Insa trebuie sa intelegeti ca iubitii nostri conducatori nu dau 2 bani pe oameni, legile sunt proaste si politia nu se baga, sau se face că face. Deci singurii care pot face ceva sunteti voi.
Mama, sora si dvs. va puteti duce pentru o perioada de timp intr-un centru pentru femei victime ale violentei domestice, intrebati politia unde este unul aproape de dvs. Acolo va avea paza si se asigura si avocat, psiholog etc.
Căutați pe internet despre 'victimele violenței în familie'...
Veți găsi o adresă simpla la
https://violentaimpotrivafemeilor.ro/......n-familie/
Acolo veți găsi multe Nr de tel, funcție de zonă dvs de locuit, judet/oraș.
Sunați pentru asistenta la 0800 500 333, pentru a găsi îndrumare și împreună s o puteți ajuta pe mama si pe sora dvs. Mergeți și la vecini și convingeți.i că împreună să mergeți la Politie, sa vb cu șeful de post, să faceți și o hârtie acolo.
Sigur lucrurile se vor mișca în direcția bună, Trebuie consiliere pentru toți.
Și nu în ultimul rând, rugați.va pentru ajutor in aceasta problema, pentru că dependentele nu se tratează decât cu ajutor de Sus.