| Anuuutza a întrebat:

De ceva timp sunt stricata la stomac si nu mai imi trece am baut ceai de menta si am luat toate porcariile dar nimicsad

Idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Mergi sa faci o analiza de fecale numita coprocultura, ca sa vezi daca nu e vreun microb pentru care s-ar putea sa ai nevoie de antibiotice.

Si pana vine rezultatul, continua sa bei ceai de menta, dar tine si un regim alimentar. Mananca mai intai supa de morcovi (1/2 kg morcovi + 1 litru de apa + 1 praf de sare se fierb, apoi se da totul la blender). Dupa ce termini toata supa, poti manca orez fiert cu sare, carne fiarta (de pasare sau vita), paine prajita cu branza de vaci, mar copt. Si continua sa mananci supa de morcovi la inceputul fiecarei mese vreo 2-3 zile.

Pe langa regim, ia Loperamid, cate 1 pastila imediat dupa fiecare scaun (daca nu ai scaun, nu iei Loperamid), si Smecta, 3 plicuri pe zi, dizolvate in putina apa sau ceai.

2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medic pentru investigatii intr-un serviciu de gastroenterologie sau de boli infectioase.
http://www.i-medic.ro/......-medicului

| onasis1961 a răspuns:

Foarte bun pentru problema ta:
http://www.efarma.ro/products.php?id=929