| GabrielaS13 a întrebat:

Am un tata...ALCOLIC. Nu stiu ce sa ma mai fac cu el..bea zi si noapte. O noapte a dormit afara si daca voiam sa il ajut ma alunga. Dansu are o boala rara pe creier, a fost internat la Socola dar nu la sectia de nebuni..la cei care au o boala pe creier. Dansul a capatat-o din cauza fratelui sau care intr-o zi l-a batut cu capul de piatra si prima data a avut epilepsie, inca cateva boli dar acum a scapat de epilepsie dar a capatat o boala mai grea. Are medicamente din strainatate, nu stiu cati doctori lucreaza la cazul lui. Dar de un timp s-a apucat de baut, s-a lasat vreo luna dupa iar s-a apucat, iar s-a lasat si vreo 2 luni s-a jurat ca nu mai bea niciodata. De vreo luna a inceput iar, dar acum nu se mai opreste. Bea non-stop, nu conteaza ce: vin, rachiu, bere... orice contine alcool. Nici nu mai mananca. Ia pastile si bea. Vreau sa imi recomandati ceva sa ii pun in apa fara sa stie. Ca altfel face scandal.tin minte ca ultima data cand a facut scandal mare, nu era bolnav dar si atunci bea. Eu aveam vreo 5-6 ani. A batut-o pe mama asa tare incat mama m-a luat pe mine si am mers la bunica pe jos, peste dealuri, noaptea. Credeti-ma ca va scriu cu lacrimi in ochi. Azi i-a zis lui mama ca ii da 2 luni sa ii dea 25.000 euro ca a tinut-o 15 ani.

Ce sa ii pun in apa, in vin, in orice ca sa se lase de baut? Pastile, picaturi, orice.Va rog mult si va multumesc ca v-ati pierdut timpul sa imi cititi povestea. sad

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu poti sa-i pui ceva fara acordul lui, gandeste-te ca daca i s-ar intampla ceva rau l-ai avea pe constiinta

| GabrielaS13 explică (pentru mona):

Oricum daca mai bea mult o sa moara. Pentru ca la boala lui e foarte periculos sa bei.

| mona a răspuns (pentru GabrielaS13):

Stiu ca e periculos, daca l-ai putea convinge sa se interneze undeva la dezalcoolizare ar fi bine dar banuiesc ca nu o sa vrea, pacat, bautura il va distruge mai tare

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Gabriela,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| emanuel111 a răspuns:

Buna hai sa-ti dau un sfat. Dar ti-l dau pe privat. CITESTEL!