| SeNyS a întrebat:

URGENT! Vreau sa stiu si eu, am 17 ani si din cate stiu laughing nu mi s-a schimbat nicio masea, sunt ft cariate, cele de lapte, si urmeaza sa incep tratarea lor, insa daca sunt de lapte, trebuiesc scoase si vor creste altele? Nu mi-a cazut nicio masea, si nu se misca niciuna, sunt doar cariatestraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu se poate sa nu-ti fi cazut maselele de lapte, prima masea definitiva erupe la 6 ani. Ti-s cariate masele definitive, ceea ce e grav, du-te la stomatolog.

| rosto a răspuns:

Este foarte posibil sa te fi nascut fara "mugurii" dintilor noi. Am un verisor care a patit la fel ca tine, dar ma rog, el a mers mai devreme la dentist cand in urma unei... radiografii sa ii zic i s-a dat vestea. S-au tratat cat s-a putut dintii de lapte, urmand sa i se puna dinti la momentul in care maxilarul va fi suficient de dezvoltat. (sau sa se fi terminat dezvoltarea)

| izvordemunte a răspuns:

Pe la 6 ani erup (incep sa iasa) primele masele definitive. E posibil sa fie cariate cele definitive sad asa ca e cam rea situatia ta. Medicul stomatolog iti va explica mai bine.

| SeNyS explică:

Maselele nu s-au schimbat, nu si ceilalti DINTI straight face||||

| DragonFLoW a răspuns:

Wow... 17 ani? ar trebui sa vezi un dentist si sa asculti ce-ti zice. Normal daca masele (de lapte ) nu-ti cad, ori fiind cariate ori daca le-a venit vremea sa cada, automat o sati cada cand cresc celelalte de sub ele. La masele trebuie sati cada doar premolarii si primii molari dar nu si urmatorii, ca aceeia nu mai cresc la loc. Adica a 3-a masea de pe fiecare parte a maxilarului n-ar trebui sati cada. Tot nu pot sa cred ca la 17 ani nu ti-au cazut, daca au ajuns asa de cariate prima data cand te-ai dus la dentist, nu l-ai intrebat si u " ba tataie ia vezi cei neinregula, astias dinti de lapte, ia vezi poti sa-i faci sa cada "

| faranumemomentan a răspuns:

Wtf laughing si eu am un dinte crescut peste dintele de lapte laughing dar pnm. nici un dinte sa nu iti cada, ciudat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunt foarte cariate, si nu pot fi 'salvate' da` vor fi scoase, dar nu vor creste altele, cand se va vindeca locul si va trece o perioada, vei putea sa iti pui implanturi dentarehappy.

Bafta`!:*