| catelusa a întrebat:

mi s-a spart o masea, din stanga sus, si se misca, cred ca o sa cada... problema e ca nu stiu daca nu cumva e maseaua buna...adica nu mai stiu daca mi-a cazut sau nu. daca e cea de lapte atunci nu e o problema, dar daca e cea buna, ce se intampla? va creste la loc singura sau va trebui sa merg la dentist sa imi puna alta artificiala? multumesc! funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Maselele "bune", adica cele definitive, nu se misca usor, decat daca ai avea paradontoza. Deci, parerea mea, este ca aceasta masea face parte din dentitia provizorie, si fenomenele descrise (spartul si miscatul ei) sunt cauzate de cresterea maselei definitive de sub ea. Este mai bine sa mergi la dentist, pentru orice eventualitate.
Ar fi bine sa ai un dentist potrivit, parerea mea este ca fiecare are un stil prorpiu, si nu se potriveste la oricine. Eu sunt fericit ca am gasit dentistul potrivit pentru mine. (asta o fost ca sa nu zic ca sunt dentisti buni si dentisti rai, de fapt nu stiu care ar fi adevarul). :p

| darrio2007 a răspuns:

De ce nu mergi la dentist? De unde sa stim noi daca este de lapte sau nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la dentist, el va constata ce măsea se miscă si dacă este cea bună, adică nu mai stii dacă ti a căzut, păi cine trebuie să stie ce ai in gură noi? Sau tu?

| stlucian a răspuns:

Ordinea apritiei dintilor definitivi este de asemenea foarte variabila:

incisivi centrali:7 ani;

incisivi laterali: 8 ani;

canini:11 ani;

primii premolari: 11 ani;

urmatorii premolari: 11-12 ani;

primii molari: 6-7 ani;

a doua grupa de molari: 13 ani;

a treia grupa de molari: 17-30 ani.

O consulatie la medicul stomatolog te scapa de griji.
Cati ani ai? Si in functie de asta vezi mai sus. thumbs up

| IonescuAdriana78 a răspuns:

Du-te la dentist.

| DianaBriscan a răspuns:

Daca e cea buna nu iti mai creste si va trebui sa mergi la dentist!