| Atti12 a întrebat:

Urmeaza sa fac analize la plamani, sunt fumator de 4 ani de zile iar anul asta am fumat chiar si un pachet de tigari pe zi. Daca ma las de fumat cu o luna inainte sa-mi fac analizele, se vede daca sunt fumator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă cumva se vede pe radiografie, ești pe ducă!

| Catrice a răspuns:

Daca renunțai cu un an înainte de analize, se vedea diferență.

| Eireann a răspuns:

La radiografie nu scrie nicaieri ca esti sau nu fumator. Daca plamanii sunt afectati de fumat se pot vedea modificari patologice specifice. O luna nu este suficient sa se vindece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 4 ani, nu 4 zile. Sigur ca exista posibilitatea sa se vada. Si nu e bine sa ascunzi detalii din astea de medic, pentru ca unele chestii sunt foarte importante in stabilirea tratamentului.

| Atti12 explică (pentru anonim_4396):

Nu am nici o problema, fac analizele doar pentru un loc de munca.

| Catalin77945 a răspuns:

Da o sa se vada, pentru ca intr-o saptamana nu dai recover la 4 ani, dar ma rog ai zis ca pentru un loc de munca, ce treaba au aia daca ai fumat in trecut?

| RaduRobertRO a răspuns:

DA, dureaza mult pana dispar urmele fumatului. Totusi la analize e posibil sa nu se vada modificari mar in doar 4 ani.