| Girly97 a întrebat:

Urmez cursurile unei scoli de masaj din Bucuresti de la inceputul lunii iar ieri cand am invatat masajul piciorului doamna profesoara si colegii mei au vazut ca am calcaie crapate pline de bataturi. Doamna profesoara m-a sfatuit sa merg la un dermatolog sa imi dea tratament ca sa am calcaiele frumoase atunci cand voi incepe sa invat masajul reflexogen. Sunteti siguri ca medicul dermatolog se ocupa de picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Medicul dermatolog se ocupă de afecțiunile pielii -din creștetul capului și până la vârful degetelor.
Medicul ortoped se ocupă numai de picioare, și numai de funcția acestora (locomotorie, adică de mers, de deplasare). Medicul ortoped nu se ocupă de problemele pielii de pe picioare. Numai în cazul în care călcâiele îți sunt crăpate foarte rău încât nu mai poți merge, numai atunci se va ocupa medicul ortoped.

Dar dacă mergi la medicul de familie (și trebuie să mergi la el prima dată), acesta va ști la ce medic să te trimită.
Și da, băieți sau fete, cu toții trebuie să avem grijă de sănătatea noastră.

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Medicul dermatolog se ocupa de afectiunile/bolile pielii, inclusiv de pielea picoarelor, deci va avea o solutie si la problema ta.

| siriusblack98 a răspuns:

Da,cu siguranta dermatologul iti poate rezolva aceasta problema.Este simplu, nu e mare problema.

| Peridava a răspuns:

Nu cred ca dermatologul iti va rezolva aceasta problema. Dar, incearca. Daca ai calcaiele crapate, de cele mai multe ori e de vina lipsa unei vitamine. In principal vitamina A.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Stie profesoara ta ce vorbeste. Du-te cu incredere. In cel mai rau caz te trimite la alt medic sau iti da ceva sfaturi pentru ingrijirea calcaielor. Eu stiu ca ajuta sa le freci cu o piatra speciala in timp ce iti faci baie.