| Girly97 a întrebat:

Am inceput saptamana trecuta primul modul al scolii de masaj, adica masajul somatic, cel relaxant. La sfarsitul lui iulie voi avea primul examen iar la inceputul lui august voi incepe sa invat despre masajul reflexogen. Ma bucur ca voi invata despre acest tip de masaj, mai ales ca este strans legat de sanatatea noastra generala. Ma bucur sa aflu de pe Internet ca exista puncte reflexogene care fac legatura cu organele noastre interne. Si ma bucur ca se poate folosi pentru a preveni aparitia problemelor si chiar sa ne pastram sanatatea. Dar in acelasi timp pe Internet am mai aflat ca masajul reflexogen pe talpi poate fi foarte dureros. Adica daca la masajul somatic unii adorm pe masa in timp ce sunt masati de colegii lor la masajul reflexogen ne vom simti torturati de durere in timp de invatam? Credeam ca masajul ar trebui sa fie relaxant si placut. Cat de dureros ar fi?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vestitul "masaj thailandez" este o combinatie intre cele doua tipuri de masaje: masajul efectiv este unul brutal, dureros, dar efectul in urma este extrem de relaxant si de durata lunga.
Evident, in cazul masarii unor "noduri" de tendoane, acesta poate fi dureroasa pentru un scurt timp, pana la relaxarea acestora. In aceste cazuri ii spunem pacientului la ce sa se astepte si va intelege (asemanator unei extractii dentare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca și cum ai fi jupuit de viu. Nu glumesc.

| Girly97 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru incurajare.