| Hezhex a întrebat:

Va rog ajutati-mă,cand ating degetele mari de la picior incepe sa ma doara, degetele sunt rosii intr-o parte parca ar fi lipsite de carne acolo, s-au desprins un pic de unghie, azi am observat ca deja unghia incepe sa se faca galbena, e ceva grav ma tem sa fie rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Nu te ajutam decat cu un sfat: urgent la medic!
Este grav.

| Invictusman a răspuns:

Cred ca ai ciupercă în forma avansata, nici nu are rost sa mai asculți sfaturile noastre, ar trebui sa vizitezi un dermatolog. Nu e grav, dar nici bine nu e ca avansează, se extinde pe tot piciorul dacă nu tratezi, nu mai pune întrebări și mergi la medicul de familie sa îți dea o trimitere la dermatolog sa nu plătești consultația.
Este tinea cudis probabil cauzata de transpirație sau o încălțăminte ce te-o strâns.
Tinea pedis se numește sau piciorul atletului.