| bleakk a întrebat:

Va rog, ajutati-ma cu un sfat, o vorba folositoare ca am mare nevoie. Am 19 ani si tatal meu, stalpul familiei, de ceva vreme incoace (ma rog, el are probleme medicale de mai mult timp, dar nu asa serioasa cum pare aceasta), are frisoane, stari generale foarte proaste si inca nu li s-au gasit cauza acestora avand in vedere faptul ca a stat internat in diverse spitale din Bucuresti, la diferite sectii si facand si analizele specifice (Fundeni, oncologie, hematologie, Victor Babes, pneumologie), dar totusi nimic. Am cheluit bani mult, ca familie, insa nimic concret. Analizele la inceput pareau foarte proaste (de la limfom Hodgkin la splenomegalie, infectie nedescoperita s-a.m.d), dupa care au venit un alt set de analize destul de diferite si nu stim ce sa mai credem. Maica-mea este foarte ingrijorata si nu stie unde sa mai mearga, la ce spital, la ce medici pentru a afla totusi un diagnostic corect si pentru a primi tratamentul corespunzator pentru aceste frisoane si stari generale urate care nu-i permit tatalui meu desfasurarea activitatilor cotidiene. As fi recunoscator daca mi-ati da un mesaj sau un raspuns care sa ne ajute sa ne orientam. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca atatia medici nu au gasit nimic nu cred ca cauti bine (pe TPU) diagnosticul. Nu ne-ai dat nici-o analiza, nimic, ai zis ca are niste analize bune, altele rele, din doua simptome nu ne putem da seama ce are, suna a o infectie, ai zis ca a fost la pneumo, nu are TBC, sau nu a avut in trecut? A avut ceva probleme de sanatate, analizele cum sunt? Daca vrei sa-mi dau si sa ne dam cu parerea avem nevoie de mai multe detalii decat "stare generala proasta si are frisoane" febra are, cat? Sa-mi zici si de TBC daca a avut vreodata sau alte boli.

| bleakk explică (pentru CuriousStuff):

TBC n-a mai avut, insa in trecut a avut probleme cu ficatul si anume hepatita B, insa nu cred ca are treaba. Aia macar s-a descoperit si s-a putut trata. E adevarat ca n-am spus prea mult, deocamdata n-am analizele la indemana, insa acelea erau cele mai frecvente simptome, iar sectiile de prin spitale pe unde a trecut pentru analize au fost destule si diferite. O sa revin cu ceva concret.

| CuriousStuff a răspuns (pentru bleakk):

Si ai zis ca a fost la pneumo. I s-a facut o radiografie? I-au recoltat niste sputa pentru BK? intradermoreactia la tuberculina? Alte simptome nu mai are? Sa tuseasca? Sa-l doara ceva, la urinare, rinichii, ficatul.
Alcool consuma? Hepatita cand a avut-o si cat si ce tratament a luat? Pe urma a fost la medic sa vada daca chiar a scapat? Analizele pentru ficat cum sunt? TGO si TGP sau AST si ALT, bilirubina?

| bleakk explică (pentru CuriousStuff):

Chiar in momentul de fata este internat de o saptamana si jumatate la institutul Victor Babes la sectia de pneomo pentru analize, i s-au tot facut analize de sange in diferite stari, cum ar fi cea de febra pentru a gasi cauza infectiei, dar deocamdata nu stiu prea multe deoarece inca n-a primit nici el ceva concret. Asteptam.

| CuriousStuff a răspuns (pentru bleakk):

In regula, cand o sa aiba mai multe analize probabil medicii de acolo o sa stie care e problema, daca ei nu isi dau seama ma indoiesc ca noi am putea.

| KEiGHT a răspuns:

Era consumator de Coca-Cola si s-a lasat cumva?
Nu e o gluma, vorbesc serios!

| CarryB111 a răspuns:

Salut. Cu speranța ca o sa vezi acest mesaj după mulți ani. Ați aflat pana la urma cauza? Tatăl meu se afla in aceeași postura. Mulțumesc, o zi buna!