| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG AJUTOR!
Am 19 ani si In ultimul timp simt ca am slabit nu stiu exact cate kg si sunt foarte ingrijorata sa nu fie vorba de ceva grav(eu deja sufar de anxietate si ipohondrie) partintii mei ma considera nebuna si nu cred ca este necesar sa ma duc la doctor avand in vedere ca am facut analize in martie.Nici nu pot sa imi vad linistita de viata pentru ca ma gandesc mereu ca as putea sa sufar de o boala grava.
Sa imi fac din nou analizele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ahmali_Dan_1983 a răspuns:

Este efectul anxietatii. Cred ca stii deja ca cei ce sufera de anxietate au tendinte de a avea ganduri obsesiv-convulsive, sa se gandesca aproape non-stop la ceva ce ii streseaza, sa se streseze la cea mai mica schimbare, sa le fie teama din nimic. Fa cateva sedinte de psihoterapie, nu e o rusine sa faci treaba asta. tot mai multi romani sufera de anxietate, in mare parte asta e rezultatul stresului sau a unei traume. la psiholog vei invata metode pentru o gandire rationala, medote de destresare, metode de relaxare. Gandindu-te non-stop la faptul ca ai anxietate nu te ajuta, detaseaza-te usor usor de diagnosticul asta si hai curaj ca poti! increderea in sine de cele mai multe ori este calea spre vindecare

| Annnonimm a răspuns (pentru Ahmali_Dan_1983):

Multumesc mult pentru ajutor, eu intr-adevar ma gandesc mereu ca este posibil sa am vreo boala grava cum ar fi cancerul si mereu stau cu frica asta dar, o sa ma duc la pshihoterapie.

1 răspuns: