| djriren a întrebat:

Astazi am citit un articol despre ipohondrie si mi-am dat seama ca sufar de aceasta boala. Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi pentru ca simt ca nu mai pot, pur si siplu imi distrug viata. Nu pot sa ma bucur de vacanta sau sa fac lucruri pe care la fac cei de varsta mea (16 ani) pentru ca ma gandesc mereu ca am vreo boala. In ultima luna am fost al doctor de vreo ori ca mi se parea ca am ceva umflat la gat, dupa ce m-am convins ca nu am nimic, acum ma ingrijoreaza altceva, ieri m-a durut putin un san si acum imi e frica sa nu am ceva, deci o sa ma duc iar la doctor si tot asa. Trebuie sa fac ceva neaapart pentru ca imi distrug viata si pe a celor din jurul meu, mai ales a mamei. O sa ma duc si la psihiatru, trebuie sa rezolv aceasta problema. Va rog ajutati-ma cu cateva sfaturi, chiar am nevoie de incurajari

1 răspuns:
| jojo_2491 a răspuns:

Mai bine te duci la un psiholog, sa te ajute sa treci peste teama de boli.la medicul de familie nu are rost sa te duci, iti trateaza simptomele, dar nu cauza.