| MaryyraM a întrebat:

Va rog ajutor Urgent! Imi creste, maseaua de minte si ma doare ingrozitor si capul, jumatate din maxilarul de sus dar si jumatate din cel de jos.Am fost la dentist si mi-a spus ca maseaua nu are loc unde sa iasa..si se impinge in ceilalti dinti.mi-a dat pastile(calmante si un antibiotic), pe care le iau regulat.dar ma apuca deodata dureri ingrozitoare.nu stiu ce sa mai iau.Ce remedii naturiste, leaacuri babesti sa mai iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu ai ce face! Fiuole de algocalmin si mult tutun daca esti fumator.

| fuzzer a răspuns:

Pune o buctica de tamaie in locul cu problema si tine-o pina nu mai simti durere, omoara si nervul

| NeaPopa a răspuns:

Ramai la ce ti-a dat el, si eu iau ketonal si algocalmin fiola si ajuta!

| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Poti folosi mai multe remedii naturiste care sa te ajute in aceasta problema:
Aplicati la nivelul zonei dureroase ulei de nucsoara, ulei de cuisoare sau alcool.
Aplicati la nivelul zonei dureroase un amestec de ulei de mustar si turmeric macinat.
Aplicati la nivelul zonei dureroase o combinatie de piper negru si cuisoare. Ca alterativa la acest remediu puteti inlocui cuisoarele cu sare.
Fierbeti intr-o cana cu apa 5g de menta si putina sare. Beti acest remediu zilnic. De asemenea puteti aplica la nivelul zonei dureroase cateva frunze de menta uscate. Lasati acest remediu sa actioneze timp de 15 minute. Repetati de mai multe ori pe zi.
Fierbeti o bucata de coaja de neem, cu o grosime de 5cm, impreuna cu 5-6 cuisoare. Tineti amestecul rezultat la frigider si aplicati din cand in cand la nivelul zonei dureroase.
Macinati putina asafetida, adaugati putina zeama de lamaie si incalziti-o. Inmuiati putina vata sau un disc demachiant din bumbac in acest remediu, apoi aplicati la nivelul zonei dureroase.
Aplicati la nivelul zonei dureroase o pasta pregatita amestecand putin otet si radacina de ciumarea.
Pentru evitarea infectiilor bacteriene se recomanda clatirea cavitatii bucale cu sucul extras din grau verde. Si daca doresti mai multe info, poti intra aici: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-durere-de-dinti