| Raresk654321 a întrebat:

Va rog am nevoie de ajutor rapid! Deci am avut o mica raceala si am fost la doctor si mi-a prescris sa iau metroclopramid si Amoxacilina Antibiotice 500mg. Am luat timp de o saptamana numai ca uneori am uitat sa le iau pe la 2, 3 dimineata pentru ca nu ma trezeam... Bun, am uitat sa iau vreo 3 pastile. Dupa ce termin tratamentul tot "haraiam" si tuseam cam rau. M-am dus la medic si a zis ca daca luam tratamentul ala cum trebuie eram bine acum... Si m-a consultat din nou si apoi mi-a prescris sa iau Eurespal si Augmentin si sa fac 10 injectii de Gentamicin Krka 80mg/2 ml am facut 2 dintre aceste injectii dar eu nu suport injectiile. de mic nu le suport, nu mai suport sa fac atatea injectii! Si am o intrebare: Gentamicina pot sa o iau pe gura? Va rog vreau un raspuns! Am intrebat pe cineva care lucreaza in spital si mi-a spus ca se poate lua, dar toti imi spun ca nu se poate, Vreau o lamurire va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Copiii mici nu se tem de injectii si tu faci caz de fleacuri.Respecta intru totul recomandarile medicului si nu te lua dupa oricine.

| Raresk654321 explică (pentru mira):

Mda usor de zis...

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu gentamicina nu se poate lua pe gura, fiindca nu se absoarbe din intestin. Se recomanda oral numai pentru tratarea diareii.
Incearca sa discuti cu parinte si cu medicul care te ingrijeste privind problemele tale. Nu reusesti sa iei nici tratament oral, nici injectabil, probabil din cauza unei intarzieri in dezvoltarea psihica. Ar trebui ca un adult sa se ingrijeasca de tine, sa itia dministreze tratamentul ac unui copil mic, fiindca este evident ca tu nu ai capacitatea necesara pentru a urma tratamentul. Daca nu urmezi corect nici acest tratament, risti sa ai probleme grave, sa ajungi internat, cu perfuzii. Sunt convinsa ca intelegi asta, dar ca nu ai discernamantul si capacitatea psihica necesare sa faci ceea ce trebuie si de aceea ar trebui fie sa te ingrijeasca un parinte, care sa se ocupe de necesitatile pe care tu nu le poti acoperi din cauza problemelor de dezvoltare.