| NotToday a întrebat:

Acum mai bine de o luna am suferit o raceala (nas infundat, care curgea, tuse, dureri in gat). Au trecut de la sine simptomele, mai putin tusea (care s-a ameliorat, devenind uscata). Din cauza ca se intetea tot timpul cand aerul devenea putin mai rece, am hotarat sa merg la doctor, care mi-a prescris urmatorul tratament: Augmentin, Eurespal, Tusin. Incercand sa ma feresc de antibiotice pentru niste simptome banele, v-as intreba daca e obligatoriu sa iau Augmentin?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CorinaXLR8 a răspuns:

Iti trebuie antibiotic dar nu augmentin, nu te va ajuta pentru ca substanța activa din care este facut nu este ce iti trebuie tie, amoxicilina trebuie sa iei, minim 5 zile si iti vei reveni plus ca nu te va distruge la stomac cum te asigur ca o va face augmentinul.

| NotToday explică (pentru CorinaXLR8):

Mda, o vara venita mai devreme ar prinde si mai bine. La modul serios, nici eu n-am vazut legatura intre Augmentin si diagnosticul primit (amigdale inflamate).

| stefyta03 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel si doctorul de familie mi-a spus ca am inceput sa am un tic sa tusesc asa "degeaba".
Si ca trebuie sa ma dezobisnuiesc