| anonim_4396 a întrebat:

Va rog am nevoie de ajutorul vostru.Acum ceva timp am fost f racita si am luat antibiotice foarte puternic prin urmare am facut herpes genital, si am folosit crema depilatoarea de la farmec,(dupa ceva timp)si acum zona e iritata, bubitele ustura la cea mai mica atingere.Nu stiu ce sa fac, am de 1 luna bubitele, taieturile alea si m`am dat cu o crema acilovir dar nu`mi mai trec.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Herpesul genital nu se face de la antibiotice. Puteai face candidoza eventual. Herpesul l-ai facut fiindca te-ai infectat la un partener bolnav, pe cale sexuala. Du-te la un medic ginecolog pentru investigatii si tratament ca nu e deloc de gluma. Poate avea efecte dramatice pe termen lung.

Abh
| Abh a răspuns:

Herpesul genital se ia in general, prin contact sexual. cine ti-a spus ca l-ai facut in urma tratamentului cu antibiotice? apeleaza de urgenta la un dermatolog.

| micurutza2005 a răspuns:

Deci nu era cazul sa iei antibiotice puternice decat daca raceala se complica cu o infectie in gat cu febra mai mare si doar dupa indicatia medicului si o antibiograma care sa spuna exact la ce reactioneaza posibila infectie dar in rest raceala nu se trateaza cu antibiotice ci doar cu antitusive, expectorante daca tusesti, si nurofen paracetamol multe lichide calde, citrice si eventual picaturi pentru desfundarea nasului, sau dropsuri pentru gat de supt nu antibiotice, dar ma rog daca ai luat asa dupa ureche iti obisnuiesti si corpul cu ele si nu mai e in stare sa produca proprii anticorpi care sa lupte cu boala sau ma rog, raceala deci sa tii minte antibiotice se iau in complicatii pneumonie, amigdale inflamate si cu puroi gat rosu inflamat, febra persistenta si mai mare, infectie urinara. herpesul genital e un virus-herpes si odata ce il ai nu mai dispare si oridecate ori organismul tau e mai slabit cum a fost la raceala el isi face de cap si iti iese ori genital ori la buze din cauza imunitatii tale scazute este un atacator al imunitatii si daca nu iti pui imunitatea la punct nu o sa scapi curand de el si va reaparea de cate ori va avea ocazia si organsmul tau e slabit asa ca trebuie sa iei pentru intarirea imunitatii ceva si atunci si herpesul te va lasa in pace o vreme poti sa iei produse cu echinaceea, catina, macese vitamine, minerale, zinc magneziu, vit A, C, E, omega-3, produse apicole, laptisor de matca propolis care e un antibiotic natural pentru organism miere, toate astea intaresc imunitatea organismului tau si vei putea sa te aperi mai bine de virusi, micoze, ciuperci care se dezvolta peste normal in corpul tau si iti dau tot felul de probleme, boli si vindecarea sau autovindecarea organismului tau se va produce mai usor daca imunitatea e stimulata si intarita, asta e imunitatea e foarte importanta ea se ocupa de toate procesele si mecanismele de aparare a organismului si vindecarea lui de boli si tot ce il ataca.si cum aveai herpes nu era voie sa dai cu crema epilatoare acum ea te-a mai iritat si nu te poti vindeca prea usor nu se da cu crema epilatoare pe nici un fel de rana sau problema a pielii pana nu e vindecata. ia crema cu betadina de la farmacie si pune pe acele bubite betadina va ajuta la vindecare si o crema "Cicatrizin" de la naturiste sau si farmacie e de la firma TIS si e naturala din tataneasca, sunatoare, musetel, galbenele aceea cicatrizeaza si vindeca bubitele si toate ranile nu e scumpa(6lei daca e )eu o am tot timpul in casa pentru orice si e foarte buna, deci asta si cu cea cu betadina ar trebui sa te ajute dai intai dupa ce te-ai spalat bine cu putina betadina si apoi dupa ce a intrat putin in piele dai si cu cicatrizin sau poti sa le amsteci dar nu pune in strat gros ci putin si masezi sa intre in piele. sau du-te la ginecolog si vezi el ce iti recomanda ca herpesul nu trece asa usor si sa nu te infectezi mai rau, betadina nu va lasa sa te infectezi dar pentru orice eventualitate vezi ce zice si dr. e mai sigur, eu ti-am dat sfaturile mele care au functionat in alte cazuri dar decizia e a ta nu te juca cu herpesul ca nu trece asa usor si il dai si altora.