| DianaDiaa a întrebat:

Acum o luna am luat zinnat 250 mg,decasept si un sirop. Cu decaseptul si siropul nu am avut probleme dar cu zinnatul a fost o una. Dupa prima pastila dupa cum scrie si in prospect,mi s-au umflat ploapele, am luat-o si pe a 2a am crezut ca am dormit prea mult numai stiu sigur si apoi mi s-au inrosit. Am incetat sa mai i-au tratamentul( eram racita si aveam urechea infundata ). Cu toate astea aveam pielea iritata pe maini,aspra si ma ustura. Am crezut ca este si de la apa, mi se mai intampla dar nu dureaza atat. In aceasta luna ba imi trecea putin ba apareau iar iritatii (ma manca se inrosea ma ustura ). Stiu ca trebuia sa ma duc la farmacie cel putin, dar am dat cu crema am zis ca imi trece ca e o simpla iritatie dar se pare ca nu. De exemplu azi mi-a aparut putin mai sus de palma marimea unui ban mic ). Ce vreau sa stiu : ati trecut prin asta? stiti despre ce vorbesc? maine o sa ma duc la farmacie ca am stat prea mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Nu, te duci la doctor pentru ca ai reactie alergica probabil la zinnat sau la combinatia dintre ele, la farmacie sunt doar farmacisti, doctorul stie ce i-ti trebuie, nu farmacistul.

| SapperGM a răspuns:

Am avut ceva asemanator cu alt medicament. Este o alergie,,, esti alergica la zinnat. Trebuie sa iei un antialergic (claritine, exemplu) sau mai bine du-te si fa-ti un control..Am patit-o si eu...Nui de gluma...

| DianaDiaa explică (pentru SapperGM):

O sa ma duc in curand sa vad la ce sunt alergica, dar am mai luat zinnat si cand eram mica, n-am avut nimic.