| SimonneBX a întrebat:

Va rog ce pot sa fac?!? Am fost azi la dentist sa imi mai stranga aparatul la dintii de jos dar e strans prea tare si am gingia inflamata! (ma dor dintii din partea stanga) Am mai patit odata asta dar pe partea cealalta, am fost la dentist si mi-a rupt putin din gingie ca sa nu creasca peste dinte. Mentionez ca nu e aparat fix, trebuie sa-l dau jos cand ma spal pe dinti dar nici in ruptul capului nu ma risc sa mor de durere cand il pun la loc! Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simi_6065 a răspuns:

Buna, e cumva aparat care nu are cheita? Daca da, crede-ma cel mai bine e sa-ti iei inima in dinti si sa-l scoti. Clateste-te cu apa de gura daca te doare prea tare sa dai cu periutahappy. Am avut si eu aparat si am facut carii pentru ca nu l-am scos sa-l spal tot de teama de a nu ma durea. Succes!

3 răspunsuri:
| AdeNoid a răspuns:

:]Off off.ce durere.crede-ma ca am patit la fel... exact la fel.Si nimeni nu stie mai bine prin ce dureri esti nevoita sa treci cand il pui la loc (dupa ce il scoti).
Pe mine vesnic ma certa dentista ca nu il port cat trebuie pentru ca imi era frica sa il mai bag in gura de durere...
Dar am aflat o solutie...presupun ca sti cum sa il rotesti.Ei bine roteste-l invers decat trebuie (adica inapoi.ca sa il mai slabesti). Poarta-l 2/3 zile asa pana ce dintii tai se vor obisnui cu el apoi roteste-l la loc cum era.nu o sa te mai doara(asa am facut si eu).Ca sa nu te mai doara gingia clateste-te dim si seara cu ceai de musetel neindulcit...o sa iti calmeze durererea si gingiile
Succes si sper ca te-am ajutat:X

| chelie91ptm a răspuns:

Du-te la doctor. el stie mai bine, noi cu siguranta nu dam sfaturile cele mai bune.

| Zoom_9650 a răspuns:

Pai nu stiu frate puneti putin agocalmin acolo in partea aia unde te doaate si tinel acolo sau calcu cu fierul de calcat o batista sau ceva si apoi cand se incalzeste pune-o in partea unde te doarebig grin