| maryanavl a întrebat:

Va rog cine stie cum sa fac sa nu mai am pofte de mancare adica vreau sa slabesc va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cateva sfaturi:
-3 mese principale/zi si 2 suplimente intre cele principale
-portii cat mai mici,la carne:pui,curcan,vita fara pielite,gratar,fiert,la cuptor(cam cat podul palmei tale),alaturi de legume(fara cartof),ori fierte,ori salate,portie mai mare
-lapte,iaurt,branzeturi degresate
-paine doar integrala(chiar cu tarate),graham
-cereale integrale fara zahar:tarate,orz,ovaz
-seminte floarea soarelui,dovleac,alune, fistic, in cantitati mici, ori separat intre mese, ori in lactate
-hidratare 1-2 l,in special apa+lamaie,dar si ceaiuri,sucuri din legume si fructe,dar mai bine sa le mananci asa cum sunt(au celuloza si umple stomacul,ajuta la digestie si la eliminarea fecalelor)
-supe din legume pasate sau ciorbe(chiar acrite si cu bors)
-legume si fructe(au fibre),poti sa rontai cand poftesti
-ouale,ori fierte moi(se digera mai usor),sau facute omleta la abur,alaturi de salate
-mancare fara ulei,prajeli,rantasuri, cartof, fainoase
-fara unt, margarina
-miscare cat poti de multa.
Pofte, are oricine, asa ca este foarte greu de stapanit.Asa ca,ar fi bine sa te gandesti,ca ce-ti place, iti poate face rau si poti inlocui, cu un fruct, un iaurt,"indulcit"cu cateva stafide, sau alte fructe taiate cubulete sau date la blender.Cum totul tine de psihic, poti sa-ti propui o zi anume, cand poti sa te rasfeti cu O BUCATICA de ciocolata amaruie, cu O FELIUTA de chek, facut din faina integrala cu nuci.

| george232323 a răspuns:

Pai poftele de mancare sunt foarte greu de stapanit, mai ales seara. Poti amesteca, apa cu suc de lamaie si sa bei cand ai ''pofte'' daca ai stomacul plin sau cel putin senzatia pe care o aduce apa cu sucul de lamaie nu cred ca o sa mai ai pofte. Funda? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Liiidiaaa a răspuns:

Buna
inainte sa manaci iei apa rece pui o lingurita de miere si jumatate de miere
stai cam vreo 5-10 min si no sati mai fie foamebig grin

| Cristian201 a răspuns:

Draga mea, parerea mea e ca de pofta nu vei scapa. Eu o consider o ispita, care are scopul de a-mi distruge alegerile.

Ce poti sa faci : incearca treptat, treptat, pur si simplu sa-ti impui, sa faci ceva, si sa te tii de cuvant!

Eu dupa multe esecuri am ajuns sa-mi impun ceva in genul : "Indiferent de orice greutate, orice pericol, chiar si daca imi va aduce moartea nu voi face X lucru." si mi-a dat un plus in alegeri, chiar si daca nu trebuia sa aleg viata sau moartea, pentru ca la provocari, stiu ca aveam obiceiul sa ma dau inapoi!winking

P.S. : Este o buna oportunitate de a-ti dezvolta vointa! dar ai grija nici sa nu-ti impui lucruri imposibile precum : nu mananci nimic la pranz, pentru ca o sa ai o foame si mai mare pe care nu o vei putea controla ulterior!winking Eu iti recomand, mult mai bine decat toate curile, si toate infometarile, sa faci un sport! happy
Multa bafta!

| maryanavl explică (pentru Cristian201):

Marsi mult am sa ancerc sa ia-ti ascult sfatul

| takoda171 a răspuns:

Pofta de mancare vei avea, ideea este ca trebuie sa te ambitionezi si sa faci exercitii si sa mananci sanatos.Fiindu-ti foam este o parte din dieta si daca vrei intr-adevar sa slabesti trebuie sa inveti sa te controlezi.Baftaaa!

| Inna2797 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti evita sa mai mananci dupa ora 19, fa exercitii fizice, mananca salate, iar in loc de dulciuri fructe si abtine-te cat poti de mult de la mancarurile grase, prajeli si asa mai departe....succes