| EvaTramell a întrebat:

Iau anticoncepționale de 2 luni cam așa și am pofte foarte mari de mâncare. Credeți ca de la ele? Dacă mă gândesc la mâncare de ex peste, eu trebuie sa mi fac ca dacă nu mi raulaughing. Prietenul meu nu știe ce sa se mai facă cu mine ca am foarte multe pofte.însărcinată nu sunt. vreau păreri!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele maresc pofta de mancare, este un lucru cunoscut. De aceea, este important sa nu dai curs acestei reactii adverse si sa pastrezi alimentatia exact ca inainte de administrare. Nu ti se va face rau daca te abtii, e doar rasfat, stai linistita. Prietenul tau ar trebui sa aiba un pic de discernamant si sa te ajute sa te abtii, nu sa te incurajeze.

| EvaTramell explică (pentru Brigaela):

Pai el imi zice ca ce îi cu mine de mănânc atâta. Dar ce sa fac...mie mi place doar ca uneori nu mă controlez. Mănânc mult și pe urma dacă stau puțin su mă gândesc la mâncare iarăși mi se face foame. Am 1.56 si am 47 de kg ..nu par sa mă îngraș dar eu pun doar la picioare. ..nu la burta sau ceva. doar la fund ( scuzați expresia )

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

Nu e vorba ca te ingrasi neaparat, dar e nesanatos sa ai pofte absurde. trebuie sa stii ca este o reactie adversa a medicamentelor si trebuie sa o controlezi pe cat posibil. si sa nu ii incarci si pe altii cu ea.

| EvaTramell explică (pentru Brigaela):

Când am luat yaz nu aveam așa pofte mari. aveam dar nu exagerate. Dar de la yasmin am ....cu găleată. Lucrez la un magazin alimentar și de câte ori trec pe lânga un raion de dulciuri sau altele, poftesc. Și nu iau ca dacă nu tot acolo mi sta gândul

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

Incearca sa te controlezi, nu este normala aceasta labilitate psihica. Poate ar trebui sa discuti cu ginecologul tau despre schimbarea contarceptivelor, practic descrii ca ai deja tulburari psihice legate de mancare.

| EvaTramell explică (pentru Brigaela):

Și e de rău?

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

Din cate descrii tu este extrem de neplacut, un adevarat handicap care te face sa fii bolnava adesea (zici ca ti se face rau, ceea ce inseamna ac practic ziua este distrusa si nu poti sa te bucuri de viata) si care a ajuns sa-ti incarce relatia, dandu-i suparari si partenerului tau de viata. Anticonceptionalele nu ar trebui sa iti distruga viata si sa te faca o povara pentru cei din jur, ar trebui sa iti conserve starea de bine, capacitatea de efort, bucuria de a trai. Din cate spui tu practic te fac sa fii o persoana chinuita rau si asta este foarte rau. Nu stiu cat de des ti se face rau din cauza poftelor, dar daca este mai des de o data la 5-6 luni e foarte mult si iti scade dramatic calitatea vietii.

| Emilian65 a răspuns:

De unde stii ca nu esti gravida? Ai facut vreun test de sarcina, de esti asa de sigura ca nu esti gravida?

| EvaTramell explică (pentru Emilian65):

Da am făcut. Și e negativ

| Oana92 a răspuns:

Oooo...DA! E unul dintre efectele anticonceptionalelor! Si e doar inceputul...

| EvaTramell explică (pentru Oana92):

Știu cum e laughing. Dacă mananc de dimineață toată ziua îmi e foame. Am mâncat azi dimineață când m-am trezit și acum iarăși îmi e foame. Și am mâncat chiar bine. Mănânc și multa pâine.