| vladvlad23 a întrebat:

Va rog dati-mi si mie un "antidot" ca ma doare gatu de MOR! Daca vorbesc mai tare ma doare gatu, daca inghit orice, chiar si apa chioara ma doare gatu, de vreo 3-4 zile ma tot doare si ma doare. CE POT FACE?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~*~Mierea de albine cate o lingurita dimineata si seara.Multa Sanatate si Lumina~*~

| Foxilikkkă a răspuns:

Fa gargara cu apa fiarta si bicarbonat de sodiu( sa nu pui apa de la canal rece sau apa plata,fierbe-o mai intai!) fa de cate ori vrei pe zi, e foarte bun si iti trece durerea. Poti incerca si cu albastru de metil, ia un cubulet de zahar si toarna pe el 5-6 picaturi de albastru de metil apoi stai asa cu el in gura pana se topeste. Daca nu, da-i fuga la farmacie si cumpara Trachisan.E foarte bun, eu numai Trachisan iau cand ma doare in gat si scap foarte rapid de durere!happy
Multa sanatate.

| Silly a răspuns:

1. Iti poti cumpara Travisil de la farmacie.E foarte bun si nu are nici un efect negativ(sunt dropsuri) si costa in jur de 8 lei.2. Sa iti faci un ceai super fierbinte si sa storci o lamaie intreaga in el.si sa-l bei asa fierbinte cum e.

| Wildie a răspuns:

Si pe mine de multe ori ma doare asa, dar astept sa treaca. DAca nu mai suport, pun cateva picaturi de propolis in apa si beau ca am obtinut.Si merge!

| TeDrqq a răspuns:

Eu iti recomand: trachisept, tantum verde si daca nu merge mananca o lamaie intreaga

| aaaalexa a răspuns:

Deci buna, chiar am patit-o si eu Duminica asta am fostla doctor mi-a dat antibiotic mi-a dat asa : -Nurofen, si niste pastilute care se ia una dimineata si un seara numele acestor pastile sunt: -uNASyn, dar mai bine te-ai duce la farmacie ori la doctori poate aceste medicamente nu-ti fac bine

| zzi988 a răspuns:

Buna,daca ai avut cumva si febra s-ar putea sa ai puroi in gat, contacteaza un medic., iar pan atunci ia tantum verde (iti va mai trece dn durere)

| ipopa a răspuns:

Gargara cu apa cu sare dupa fiecare masa!
http://www.aloesib.ro

| Vicky_6392 a răspuns:

Uof...aici este ceva mai greu. Eu ma chinui cu o infectie in gat din luna Februarie si nici acum nu mi-a trecut cu toate ca am luat antibiotice la greu si multe alte pastile. Parerea mea este sa te duci la doctor. Acum este alegerea ta faci ce vrei si crezi ca este mai bine. Multa sanatate!