| WonderGirl7 a întrebat:

Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat ca mor de frica...
Acum o săptămână, m-a pus naiba sa imi fac acasă cu ac steril niște gauri in lobul urechii. Am făcut doua (am pus in ureche aur alb).
Problema este ca desi a trecut o săptămână, atunci când mișc ușor cercelul ma doare destul de tare si se face rosu. Nu știu ce sa fac ținând cont ca l-am dezinfectat in fiecare zi cu apa sărată si săpun antibacterial de 3 ori pe zi. Nu înțeleg cum si de ce se intampla asta.
Ce pot face ținând cont ca sunt minora (ai mei o sa ma judece ca o sa zică ca eu am făcut-o cu mana mea), nu am salon de pierce in oraș si spitalul acum e plin de corona. Si daca m-as duce la spital la care secție m-ar verifica sa vadă dacă e ok?
Ce sa fac? Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat. Nu ma judecați.
Am cautat pe net si cică nu e recomandat sa scot cerceii afara ca se poate infecta înăuntru, dar daca ii scot sa se astupe si atunci sa nu mai am niciodată. Nu imi pasa dacă nu ii mai am, dar sa fie ok.
Ce soluție mi-ati propune? Va rog sunt disperata.
Sa ma duc la farmacie mâine sa iau un spray si sa-i scot mâine definitiv sa se astupe? Credeți ca ar funcționa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Foarte bine ar fi sa ii ceri sfatul farmacistului, este si gratis [probabil pana cand iti da medicatia laughing... glumeam... probabil thinking laughing ]si nu afla nimeni de tine.

| WonderGirl7 explică (pentru Celcestietot):

Deci is disperataaaaa

| Celcestietot a răspuns (pentru WonderGirl7):

Trebuie sa stai linistita, avand starea de agitatie nu iesi cu nimic bun. Cand te scoli, te duci la farmacie si rezolvi frumos treabawinking.

| WonderGirl7 explică (pentru Celcestietot):

Heyyy!
Is super ok acum. Nici nu am mai fost la o farmacie ci la un plafar si mi am luat de acolo sare de mare neiodata, m-am dat cu ea de vreo 3 ori pe zi si roseata si durerea aia s-a dus.
Practic cerceii mei erau in perioada de vindecare si nu trebuie sa fie mișcați mai deloc.
Tipa de acolo mi-a recomandat si betadina.
Acuma ma simt super.
Lol, am 3 intr o ureche si unu in alta.
Mai aștept vreo 7 săptămâni si dupa ii schimb cu alți cerecei sa arate badass.
Mai ca nu am plâns in ziua când am pus întrebarea aia. Lol
Acuma sunt superrrr. Iti vine a crede?

| Celcestietot a răspuns (pentru WonderGirl7):

Buna! Pai, ma bucur sa aud asta; bine ca te-ai descurcat si la plafar, cred ca nici nu te-ai asteptat sa te ajute asa extraordinar, idk happy. Betadina chiar a fost o recomandare buna, sa stii, ti-a facut treaba cu mult mai usoara si sigura. La ea nu m-am gandit sa ti-o spun, dar asta este, nu sunt medic si nu stiam in primul rand cum arata zona happy.
Cat te simti bine in pielea ta este ok sa fi cum esti. Eh, nu avea nimic nici daca plangeai, eu ti-am spus sa stai linistita, ca daca plangeai sau nu, tot acel rezultat il aveai intr-un final, pe langa faptul ca te puteai simti mai rau daca incepeai cu asta. Imi vine totusi sa cred ca esti bine, eram oprimist in privinta ta happy. Mai vrei sa iti faci si alte gauri?

| WonderGirl7 explică (pentru Celcestietot):

Mai vreau încă 2. Piercingurile care îmi plac sunt doar in ureche.
Imi mai place ring nose ul, dar când o sa am un job, nu cred ca o sa fiu acceptata, asa ca nu o sa l fac in privința asta.
Oricum de imi mai fac gauri, după 18 ani ani(acum am 17)si le fac la un salon sa nu mai am probleme

| Celcestietot a răspuns (pentru WonderGirl7):

La job și în societatea românească vei fi oricum privită cam ciudat, mai bine rămâi cu ele în ureche, părerea mea. Da, mai bine la salon să le faci, să nu te mai complici atât singură.

| Valentina8 a răspuns:

Scoate i definitiv, se va astupa in cateva zile vei vedea. Eu am avut pierce in partea de sus a urechii (facuta la salon insa) tot asa dupa o saptamana inca aveam aceeasi durere ingrozitoare si am zis sa il dau jos sa mi se duca din durere, dimineata il scosesem seara cand am vrut sa-l pun era deja astupat. In buza mi-am facut pierce mai de mult tot asa intr o dimineata l am scos nu mai stiu de ce (nu aveam probleme) iar seara nu am mai putut sa l bag ca s-a astupat. Cred ca multumita salivei. Scoate ti cercerii, dezinfecteaza cu spirt zona urechii si lasa asa, din cand in cand iti poti pune saliva poate pare ne igienic dar pe mine m-a ajutat tare mult.
Pot fi cerceii si de aur, daca urechea ta nu accepta, nu poti face nimic, n are sens sa continui nu doar sa ti faci rau dar si sa risti o adevarata infectie