| Onixuţa a întrebat:

Vă rog foarte mult, ajutaţi-mă cu un sfat! Amigdalele mele au deja 4 puncte de puroi şi criptele pline. Ce să mai fac? Sinusurile mă omoară, nu mai rezist aşa! La 2 săptămâni, obiceiul cu amigdalita îşi face prezenţa. Este insuportabil, nu merg la şcoală cu zilele, dureri de oase. La exudatul faringian nu a iesit nimic. straight face Aş vrea să merg până la spital, dar mi-e frică să nu mă interneze. Măcar să mă bucur de vacanţă. Leacuri băbeşti, gargare cu tot felul', Clabax, Augmentin, Zinnat. Zero! Ce să fac, să mă duc până la spital? Pentru amigdalită pultacee se fac injecţii? O injecţie aş suporta doar să nu mai fac asta. Oare mă internează? Dau fundiţă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Si eu sunt acum tot in aceeasi problema. Am probleme cu plamanii si eu si nu ii spun mamei ca am in septembrie anul trecut am fost internat in spital si de atunci m-am prefacut a fi sanatos dar nu prea sunt eh na va trece ca totul e trecator.

18 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Neaparat mergi la un doctor, nu e de joaca!

| DanielVălean a răspuns:

Faci ce doresti tu, dar sa nu iti para rau pe urma.

| Onixuţa explică (pentru DanielVălean):

Adică pot apărea complicaţii, sau la ce te referi? sad

| DanielVălean a răspuns (pentru Onixuţa):

Nu zic ca pot aparea complicatii, spun ca s-ar putea agrava si iti va parea rau ca nu te-ai tratat mai repede... Bine asta e cel mai rau caz care s-ar putea intampla. Sa speram sa nu se intample asa ceva.

| Onixuţa explică (pentru DanielVălean):

Ăuu. Acum mi s-a făcut pielea de gaină la ce am citit pe net şi ce mi-aţi spus voi. Mi-e frică de doctori şi părinţii mei sunt mereu îngrijoraţi. De fiecare dată, cand merg la spital mă internează şi măcar vacanţa asta să stau acasalaughing

| Claudiacld a răspuns:

Buna, aceiasi problema am avut-o si eu insa nu asa de grava. De mica. din 2 in 2 saptamani, la fel ca tine aveam probleme cu amigdalele si pentru asta faceam injectabil. Din fericire in clasa. a 2-a am mers la mare si an de an de atunci si mi-a trecut. Problema ta pare una mult mai avansata, eu te sfatuiesc sa mergi la medic..ma mir ca nu a iesit nimic la exudat. Incerca sa mergi la un medic bun si fa-l inca odata. Daca te va interna asta e, e spre binele tau. Daca problema revine dupa acea, eu zic ca cel mai ok ar fi operatia si inlaturarea amigdalelor, asa e cel mai simplu. Sau daca iti e frica dupa ce iei un tratament bun pentru asta incearca sa mergi la mare, sau la salina ajuta foarte mult. Insa pe moment e cel mai ok sa mergi la medic happy. Sper sa imi urmezi sfatul si ca te-am ajutat >big grin

| Onixuţa explică (pentru Claudiacld):

Bună, draga mea! Îţi mulţumesc pentru sfaturi! Nu aş vrea să merg la doctor. De data asta, vreau să stau aşa, să văd dacă trece de la sine, să nu iau absolut nimic pentru răceală. La mare merg de la 3 ani. Nu am ratat nicio ocazie de a merge la salină, am fost la toate salinele din Romanialaughing. Vreau să stau aşa. E bine? Nu merg la doctor, nu le spun alor mei, sper să treacă! big grin

| Kaℓi a răspuns (pentru Onixuţa):

Sa stii ca ti-ar trece mai repede cu injectii.
Clasica Penicilina V, luata din 6 in 6 ore ar putea sa te ajute.

| Onixuţa explică (pentru Kaℓi):

Penicilina se face intramuscular? :o

| Kaℓi a răspuns (pentru Onixuţa):

Da, dar eu ti-am recomandat Penicilina comprimate. Pe mine m-a ajutat cand am avut probleme cu gatul happy depinde cat e de grav... si e important sa stii daca nu cumva ai intoleranta la Penicilina, ai mai luat vreodata? daca nu, nu risca fara acordul medicului, e un medicament pe care multa lume il respinge.
Sigur ca injectiile te-ar vindeca mai repede... insa nu poti lua de capul tau, trebuie neaparat sa te vada un medic, sa iti recomande, sa iti faca reteta, sa iti prescrie si un protector antimicotic... e complicat cu antibioticele, nu se administreaza dupa ureche happy
Sanatate!

| Onixuţa explică (pentru Kaℓi):

Mi-e frică de doctori!laughing)
Ce să fac? Am intoleranţă la ampicilină, despre penicilină nu ştiu nimic. sad
Nu vreau să afle ai mei. Mă duc la doctori. Şi din nou "balamuc". Stau prin spitale, cine ştie ce boli mai iau. De fiecare dată când am fost ba cu pneumonie, ba bronşită, amigdalită, angină, m-a internat. Ai mei sunt prea îngrijoraţi şi dde asta nu vreau să afle. sad Nu mai ştiu ce să fac.

| Onixuţa explică (pentru DanielVălean):

Să sperăm! Acum mi-am măsurat temperatura şi este 38.7. E mare?

| DanielVălean a răspuns (pentru Onixuţa):

Da, e mare ai febra ia un medicament.

| Onixuţa explică (pentru DanielVălean):

Am luat până acum 3 plicuri de Theraflu. Ultimul acum jumătate de ora. Sa mai iau unul?

| DanielVălean a răspuns (pentru Onixuţa):

Atunci nu mai lua ca se administreaza la intervale de 4-6 ore.

| Onixuţa explică (pentru DanielVălean):

Şi ce fac?rolling on the floor)) Poate vede mama că mă duce cu maşina la spitallaughing

| Claudiacld a răspuns (pentru Onixuţa):

Nu ai pentru ce. Ei bine, sper sa iti treaca asa, insa daca problema se va agrava va trebui sa le spui parintilor. Tu sti cum e mai bine pentru tine big hug

| Onixuţa explică (pentru Claudiacld):

Merci! :****

| DanielVălean a răspuns (pentru Onixuţa):

Si eu sunt acum tot in aceeasi problema. Am probleme cu plamanii si eu si nu ii spun mamei ca am in septembrie anul trecut am fost internat in spital si de atunci m-am prefacut a fi sanatos dar nu prea sunt eh na va trece ca totul e trecator.