| anonima2405 a întrebat:

Am amigdalita pultacee si am branula si in fiecare dimineata si seara de la 8 - 7 primesc cate o injectie de penicilina de 1 g. Oare o sa imi treaca? Am tratament pe 5 zile cu 10 injectii cu penicilina... O sa imi treaca cu injectiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Injectiile, din cate stiu si am testat, isi fac efectul mai bine decat varianta pe consum oral. Trebuie sa ai rabdare. Cam 5 zile am facut si eu injectii, dar probabil la mine nu a fost atat de grav. In cazul meu, penicilina era injectata cu o doza de gentamicina, tocmai pentru a estompa durerea. Vei vedea, ca dupa 5 zile, te vei simti mult mai bine. Sanatate!

| anonima2405 explică (pentru dannyel86):

Multumesc frumos! Aproape toate asistentele au spus ca in a 3-a zi, incepe sa-si faca efectul si azi ii a 3-a zi XD. Asa de tare ma doare gatul ca cateodata plang de durere... Aseara cand am fost sa-mi dea injectia mi s-o facut rau. Cred ca din cauza ca nici nu prea mananc, adica ma doare gatul si cu greu pot sa beau ceai, apai sa mai si mananc crying

| pietrean a răspuns:

Mai mult ca sigur, tratamentul a fost dat de catre un medic specialist.Asa ca, sigur tratamentul este cel bun si o sa-si faca efectul.
Si apropo, daca ti s-ar fi facut injectabil, nu cred ca mai aveai timp sa te intrebi daca iti trece sau nu, deoarece durea al naibi de rau!