| pikiu01 a întrebat:

Va rog frumos, puteti sa-mi spuneti si mie, o modalitate de a slabi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VeveritZa1 a răspuns:

Renunta la paine, dulciuri si prajeli. eu tin un regim care functioneaza. dimineata beau o cana de ceai neandulcita, la pranz o salata sau piept de pui fiert sau la gratar. si la cina ori o salata ori un fruct. Nu trebuie sa mananci nimic ce depaseste ora 18:30. trebuie sa bei cel putin 2 litri de apa zilnic si trebuie sa faci mult sport. Iti recomand abdomene, genoflexiuni, sa sari coarde si sa alergi. eu am slabit cu dieta aceasta 4.5 kg in 6 zile. Mult succes! Sper ca te.am ajutat. happy

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| pikiu01 explică (pentru bursuc001):

Inaltime:1.63 m, si greutate 80 kg

| bursuc001 a răspuns (pentru pikiu01):

Într-adevăr, în cazul tău este vorba de Obezitate (clasa 1)!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 21 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ, aşa că, TREBUIE să slăbeşti vreo 20 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un specialist NUTRIŢIONIST!

O zi frumoasă.

| pikiu01 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult am sa tin cont de sfatul tau si am sa incerc sa mananc mai putin si m-ai regulat, si paine neagra, si precizez ca in fiecare seara joc fotball, si transpir foarte mult dar...nu se vede nici'o diferenta.

| bursuc001 a răspuns (pentru pikiu01):

Cu plăcere!

Trebuie să faci mai mult sport/mişcare : fotbal, flotări, abdomene, alergat, mersul cu bicicleta, mers la "sală", etc.

O seară frumoasă.

| iRobby a răspuns:

Renunta la paine, sau schimb-o cu paine neagra integrala. Renunta la sucuri, bauturi cu mult zahar ( de exemplu sucurile naturale nu sunt bune, deoarece contin zahar mult ), bea cel mai bine apa. Fa mult Sport zilnic. Renunta la dulciuri. Mananca Fructe si legume multe, si mai multa Carne de pui (piept fiert). Si nu uita sa bei multa apa!

| OdetteSs0000 a răspuns:

Pai mananca sanatos du-te la sala sau foloseste un medicament
funda?

| xXDanXx a răspuns:

Eu zic sa nu te complici cu diete sau antrenamente cel mai bun mod e a slabi e sa transpiri asa pierzi din greutate.

| xXDanXx a răspuns:

Nu te complica cu diete (nu face bine la organizm) sau cu antrenamente( exerciti epuizante) cel mai usor mod de a pierde din greutate e sa transpiri e foarte simplu.