| anonima2009 a întrebat:

Va rog frumos sa nu radeti de mine, nu am posibilitatea sa merg la dentist si am nevoie urgent de un sfat. Nu m-am spalat pe dinti vreo 2 ani si nu am patit nimic (nu suportam mirosul pastei de dinti, vomitam) dar mestecam mereu guma mentolata si foloseam apa de gura. Am inceput sa ma spal si imi apar niste puncte negre pe smaltul dintilor, cum sa fac sa dispara? Nu cred ca sunt carii ca sunt pe toata suprafata dintelui.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de tartru. Pentru tartru singura solutie este detartrajul care se face numai la dentist.
Eventual, incearca sa schimbi pasta de dinti cu una cu efect de albire, insa nu stiu daca va avea mare efect.

2 răspunsuri:
| SimoonaD a răspuns:

Poate de vina este pasta de dinti.Incearca sa ii periezi fara pasta, doar cu periuta.

| Adela13 a răspuns:

Si eu am o colega care are ceva negru pe dinti si nu sunt carii,nu stiu exact ce este,dar ea duce la dentist si ii curata chestia neagra. Dar nu stiu daca este la fel ca la tine pentru ca ea se spala pe dinti. As vrea sa te ajut si stiu ca bicarbonatul de sodiu albeste dintii si poate o sa ti se duca petele negre cu el,dar NU iti recomand bicarbonatul pentru ca distruge smaltul dintilor. Deci mai bine nu incerca, am auzit ca daca dai cu lamaie pe ei poate ti se duce, dar nu cred., dar merita sa incerci. Poate este ceva de la pasta de dinti sau poate sunt carii. Mai bine cere sfatul unui doctor, poti sa pui intrebare pe SfatulMedicului.ro si poate iti raspunde un specialist si el chiar te va ajuta! Si nu costa nimic daca pui acolo intrebare este la fel ca si TPU. Bafta!