| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o mare problema care ma injrijoreaza si nu stiu ce sa fac.Acum 1 luna sau 2 mi-a aparut pe dinti niste puncte negre si chiar daca ma spal tot nu se duc(eu cred ca sunt carii).As vrea sa imi recomandati ceva care sa fac acasa pentru ca mie foarte frica de dentist ca sa ma duc... Vreau sa mentionez ca ma spal din 2 in 2 zile. Dau fundaaaaaaaaaa. Vreau raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| Alinamia a răspuns:

Ar trebui sa te speli dupa fiecare masa...si eu am avut si m.am spalat cu sare, am udat periuta si am inmuiat.o in sare si m.am spalat si dupa mi.am cumparat o pasta pentru piatre... nu e carie e piatra si daca mergi la dentist nu o sa doara de loc sau poti sa mai incerci sa dai cu o bucatica de slaf din ala care se freaca pe perete exact pe puncte sa dai cu el imi amintesc ca o prietena de-a mea a incercat asta si a avut niste dinti impecabile! sunt sigura ca o sa scapi prin metodele astea

| Lauraaai a răspuns (pentru Alinamia):

Ai ceva id de mess?
Sa vb in particular.

| Alinamia a răspuns (pentru Lauraaai):

Marian.iubi94@yahoo.com

| Fluturisiceara a răspuns (pentru Lauraaai):

Da si eu am avut aceiasi problema si se rezolva usor o vizita la dentist si o pasta de dinti mai buna

| Lauraaai a răspuns (pentru Alinamia):

Alinamia ai id de mess sa vorbim in particular?

| Alinamia a răspuns (pentru Lauraaai):

Da : marian. iubi94@yahoo,com

| Lauraaai a răspuns (pentru Alinamia):

Da-mi accept

| Alinamia a răspuns (pentru Lauraaai):

Nu mi-a aparut inca cererea
lasa.mi tu id.ul tau
am o problema cu messul

| Lauraaai a răspuns (pentru Alinamia):

T_yub3sk@yahoo.com

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toaletarea dentinară o faci cel puțin de 2 ori pe zi, nu la 2 zile!
Dimineața - seara!
Lasă frica și mergi la un control stomatologic.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nimic de facut daca deja au aparut carii in afara de a te duce la dentist. cariile ti-au aparut din cauza iginei dentare extrem de proaste. Spala-te de doua ori pe zi (dimineata si seara) in viitor daca vrei sa eviti tratamentele stomatologice.

| BiuL a răspuns:

Cariile nu trec de la sine, sunt mici gauri in dinti, trebuie sa mergi la dentist sa curete zona aia si sa o astupe, altfel vor tot creste pana vor distruge complet. se lucreaza sub anestezie asa ca nu te doare. trebuie sa te speli zilnic pe dinti, dimineata si seara inainte de culcare.

| Carmen100 a răspuns:

Sallbig grin
Cred ca ar trebui sa mergi la dentist macar pentru un control. Stiu ca ti'e frica dar altcumva nu poti sa afli. Totusi, dentistul nu e asa de rau. Si poti sa incerci sa te speli in fiecare zi pe dinti, dimineata si seara, sau macar o data.winking

| Andreea_Elena_Matei_1998 a răspuns:

Trebuie sa te speli in fiecare zi, nu din 2 in 2 zile.Mergi la dentist, el iti va da cele mai bune sfaturi.Eu mi-am invins aceasta teama si acum dintii mei arata foarte bine!

| MariaMeow a răspuns:

In primul rand, te speli in fiecare zi! Nu din 2 in 2 zile.
In al doilea rand, fa o vizita dentistului. Si eu am avut asemenea "puncte". Am crezut ca e tartru, asa ca m-am programat la un detartraj. Cand am ajuns, dentistul mi-a zis ca nu este tartru, ci un fel de coloratie si mi-a curatat-o. Nu a durut in niciun fel. Doar mi-a spalat dintii cu o periuta rotativa speciala.

| Myhuu a răspuns:

Ar trebui sa iti infrunti frica de dentist si sa te duci la el pentru ca el stie ce e mai bine pentru tine...