| anonim_4396 a întrebat:

va rog help mee :* Acneea - vesnica problema straight face. Ati folosit vreun produs naturist care sa va ajute? eu am incercat cu aburi de ceai, cu lamaie, cu aspirina... de medicamente si creme nu mai zic... sad precizez ca am tenul gras!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Formele usoare de acnee se trateaza cu unguente pe baza de antibiotice, solutii/geluri cu benzoil peroxid si/sau retinoizi aplicati local. Rezultatele se vad dupa 2-5 luni de utilizare. Acneea moderata se trateaza la fel ca acneea usoara, doar ca se asociaza si antibiotice orale si/sau hormoni estrogeni/progesteron (sub forma de anticonceptionale orale). Oprirea tratamentului hormonal duce, in multe cazuri, la reaparitia cosurilor. In acneea severa se folosesc in plus retinoizii orali. Se mai foloseste terapia cu ultraviolete. Mergi la un dermatolog pentru un tratament serios.http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri

Răspuns utilizator avertizat
| iFollowRivers a răspuns:

Solutia tonica! E cea mai buna! ITI GARANTEZ

| ell3ny a răspuns:

Buna...si eu am aceeasi problema ca si tine...am incercat foarte multe lucruri si cu antibiotice si cu anticonceptionale si nu au avut efect decat de scurat durata.acum am inceput un program de detoxifiere al organismului si tratamente aplicate pe fata si dupa o luna incep sa se vada efectele big grin daca vrei vb in particular mai detaliat pe ell3ny_2005@yahoo.com