| alecsutza a întrebat:

Va rog insistent sa-mi raspundeti la o intrebare!
sunt casatorit de 6 ani, am 2 copii un baiat de 4 ani si o fetita de aproape 2 ani.
de curand sotiei mele a trebuit sa faca analize pentru inscrierea fetitei la cresa si a fost gasita pozitiv cu asa numitul virus hepatic b (AgHBs = pozitiv)
spuneti-mi va rog frumos ce trebuie facut, adica suntem in stare grava, se pot imbolnavi si copii, eu pot transmite virusul mai departe!
ajutati-ne cu un sfat va rog frumos, spuneti-ne ce-i de facut.
VA MULTUMESC ANTICIPAT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Puteti transmite amandoi virusul, atat prin contact sexual cat si prin instrumentar chirurgical, stomatologic, dar si instrumentar de manichiura, pedichiura, lame de ras, precum si prin transfuzii de sange. Trebuie sa va testati copiii si de acum in colo sa-i protejati: nu au voie sa foloseasca aceeasi foarfecuta de unghii, unghiera, lama, orice instrument taietor.
In plus, voi trebuie sa mergeti la un medic specialist in boli infectioase, sa faceti un set de analize si, eventual, o biopsie hepatica. Asa veti afla cat de activa este boala voastra si veti primi tratament de spevialitate. In plus, trebuie sa respectati un regim alimentar si de viata de-acum in colo mereu: fara alcool, poate doar un paharut de 2-3 ori pe an, fara prajeli deloc, fara carne grasa, doar doua oua pe saptamana, multe lactate si multe legume; fara stress inutil, fara nopti pierdute; atentie la ce medicamente luati: in principiu nu luati medicamente inutil sau pentru o banala durere de cap, evitati paracetamolul, aspirina, etc.
Cu tratament si respectand aceste conditii, veti duce o viata normala si boala va evolua lent, asa incat nu va va pune viata in pericol.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna seara, desigur ca virusul se poate transmite atit prin contact sexual, stomatologic cit si prin transfuzii de sange.Important este sa mergeti cit mai urgent posibil la un medic specialist pentru a va recomanda tratamentul specific.

| alma a răspuns:

Buna, nu te alrma asa rau, eu am fost in aceeasi situatie ca si tine numai ca eu am fost depistata cu acest virus in urma unei donari de singe, am familie si doi copii, am sa-ti spun ce am facut eu:primul lucru e sa va faceti toti din casa analizele si daca toti ceilanti sunteti sanatosi trebuie urgent sa va vaccinati contra acestei boli in primul rind partenerul da viata pentru ca copii sigur sunt vaccinati. Dupa ce a-ti clarificat aceasta situatie cel ce este infectat cu acest virus sa-si faca analizele si va urma un tratament daca va fi nevoie. PUTETI DUCE O VIATA DE FAMILIE NORMALA FOLOSIND PREZERVATIVUL.